30 tipů, jaký byznys rozjet v roce 2024

Můžete cokoliv. I když pravděpodobně nevyvinete nový lék na cukrovku, ani aplikaci, která zlepší život miliardám lidí. To ale neznamená, že pro vás není v byznysovém rybníku, ne v rybníku, v byznysovém moři, místo. Chce to „jen“ nápad. A dělat věci lépe než ostatní.

Začnu širším pohledem. Jsou dvě oblasti, kterým byste měli v roce 2024 věnovat pozornost. Udržitelnost a zdraví. Ok, udržitelnost, ale co si pod tím představit? Milion věcí, od produktů vznikajících z recyklátů, po systémy šetřící energie, sledující spotřeby… Pokud jste se ještě nesetkali s termíny ESG a CSRD, vyhledejte si je a přemýšlejte, jaké nové příležitosti vytváří. A zdraví? Naše společnost nidky nebyla bohatší a přesto čelíme stále větším výzvám v oblasti zdravého životního stylu. Neříkám, že každý, kdo zhubne 5kg by se měl stát výživovým poradcem, jen obecně oblast péče o sebe a své zdraví je ta, kam budeme v budoucnu investovat stále víc.

Podnikat jde opravdu v jakémkoliv oboru (a věku), další tipy jsou pro ty z vás, kteří s podnikáním nemáte žádné zkušenosti, jste junioři a rozhlížíte se, kde by se dalo začít. A skončit. A začít znovu. Podnikání nemusí tvořit hned váš hlavní příjem, může to být ale stabilní doplněk a něco, co vás vždy bude učit. A pro některé obory nepotřebujete žádnou vstupní investici. Tak pojďme na to.

Co Čech, to domácí kutil. Bejvávalo. Dneska toho máme všichni až nad hlavu a bohužel realitou mnohých domácností je spousta nevyřešených drobností. Vrzající dveře, ucpané odpady, protékající toalety… drobné domácí práce, které spousta z vás umí vyřešit. Tak si jen dobře promyslete hodinovku a šup s inzercí vašich služeb do lokálních FB skupin. Podobnou možnost přivýdělku skýtají úklidové služby. Kdo někdy sháněl tuto výpomoc, potvrdí, že sehnat spolehlivou a pečlivou paní na úklid je hledání jehly v kupce sena. A další pomoc, kterou by spousta lidí ocenila? Zahradník na volné noze. Každý, kdo má zahradu někdy nestíhá a najímat si firmu, aby vám pomohla se záhonem, sem tam posekala trávu, prořezala stromy a keře, nebo připravila zahradu na zimu… s tím majitele zahrad pošle větší firma do kopru. A příležitost pro vás je tu.

Tloustneme, neumíme starat ani o sebe ani o své zdraví. To skýtá celou oblast příležitostí pro ty, kdo jsou empatičtí a mají v oborech sportu a péče o zdraví vzdělání a zkušenosti. Fascinuje mě, kolik je na Instagramu úspěšných fitness účtů (a nemyslím tím vysekané dvacítky, ale účty lidí 40+), které přináší tipy pro domácí cvičení a zdravé recepty. Cvičíte rádi? Co koníček změnit v byznys? Umíte nejlepší saláty na světě? Za recepty předem děkuji! PS: víte, že kuchařky jsou stále nejprodávanější knihy?

Pokud rádi píšete, existuje nekonečně možností, kde toho využít. A nebojte se, zatím do toho nehodila vidle AI, i když se trh samozřejmě změnil. Stále je poptávka po psaní firemních blogů, článků, produktových popisků, atd. Najděte si na FB skupiny, kde jsou tyto práce nabízeny, mějte po ruce vymazlené portfolio a nebojte se popadnout příležitost za pačesy. Neustále se objevují nové značky a projekty a co všichni potřebují? (Ač to neradi to slyší…). Sociální sítě. Pokud milujete komunikaci, máte nápady, smysl pro humor, rádi fotíte a natáčíte videa, neustále přichází nové příležitosti, jak něco, co vás baví, proměnit v příjem. A protože žádný učený z nebe nespadl, nebojte se oslovovat firmy i pokud nemáte roky zkušeností. Vytvořte si portfolio, pište, foťte, požádejte rodinu a přátele o sdílení vašeho profilu… a vytrvejte.

Další z oblastí, kde si můžete přivydělat je online poradenství. A možná vás překvapí, v jakých oblastech. Když hledám nové kolegy, neustále dostávám příšerné životopisy. A je jedno, o jakou pozici jde. Stažené vzorové životopisy s vodoznaky, životopisy neaktuální, s chybami, hroznou úpravou… Kdyby tak existoval někdo, kdo bude mít alespoň základní znalosti o HR a selský rozum a začne nabízet poradenství a úpravy životopisů, aby odpovídaly pozici, na kterou se bude uchazeč hlásit. Z podobného ranku je v cizině již běžné poradenství „proč mě nikdo nemá rád“. Kouč pro seznamování na online seznamkách. Protože zde 100% záleží na prvním dojmu a algoritmu a člověk má asi pikovteřinu, aby protějšek zaujal. Pokud umíte psát, trochu fotit a víte, jak v těchto vodách plout, nemáte co ztratit.

Máte styl, který všichni obdivují? A není to příležitost? Jasně, nebude to jednoduché, ale kdo umí, umí. I díky sociálním sítím u nás rostou krásné butiky s originální módou. Některé fungují jen online, některé mají i kamenné pobočky, ale zasílají do celé ČR. V této oblasti můžete být vidět, i pokud neplánujte vlastní eshop, vždy jsou tu platformy jako Vinted. Jste graficky kreativní a akvarely nedáte z ruky? A víte, že vaše krásné obrazy a vtipné texty lze převést do onlinu a tisknout na trika, hrnky, misky… prostě na všechno. Pokud nejste grafický mistr, dnešní AI nástroje vám v mnohém pomohou. A samozřejmě nemusíte navrhovat jen potisky. Celou škálu příležitostí představují digitální produkty, podklady pro online nástroje, rozvrhy, kalendáře, pozvánky… A kde prodávat? Zkuste Etsy nebo Fler.

Kavárny, food trucky, potravinové speciálky, catering servis. Všichni přeci milujeme jídlo a často se nám nechce připravovat si ho doma. A to je vaše příležitost, pokud je právě jídlo a pití vaše vášeň. Kdyby tak u nás na maloměstě bylo kam si skočit pro zdravý oběd do krabičky. Ale není. Jen hotovky, kebab a pizza. Příležitost pro mě. Ale já bohužel tak dobře nevařím, tak možná právě pro vás. Stejně jako nabídka drobného cateringu na rodinné oslavy, nebo firemní večírky. Jste skvělý v plánování a máte cit pro detail? Pak by pro vás mohlo být zajímavé plánování akcí. Všichni milujeme oslavy, večírky, svatby, ale ne všichni milujeme myslet na těch tisíc věcí, které zařídit, objednat… Eventový byznys je opět na vzestupu. Cestujete rádi? Možná ne, protože najít správné letenky, ověřené hotely, netradiční zážitky… Pokud milujete cestování a umíte v tom chodit, není nic jednoduššího, než vaše služby nabídnout ostatním. Full servis a zážitky na míru.

Car detailing servis. Překvapeni? Pak asi nemilujete své auto jako jiní… .-)) Jako někdo pečuje o sebe, jiný dávají péči svým vozům. Pro založení takového byznysu už budete potřebovat nějakou vstupní investici a prostor, pokud ale budete šikovní, milovníci nablýskaných vozů se k vám budou rádi vracet.  Máte rádi zvířata? A co nabídnout své služby někomu, kdo nemá tolik času na venčení svého mazlíčka, nebo se chystá na dovolenou a potřebuje hlídání? Umíte cvičit psy, aby poslouchali na slovo? Za mazlíčky utrácíme pomalu to, co za děti a chceme pro ně to nejlepší. Využijte toho.

Naučte někoho něco. Doučování je nekonečný zdroj příležitostí. Jak běžné školní učivo, tak příprava dětí na přijímací zkoušky. A pak cokoli je vám blízké. U nás je pro to existuje skvělá platforma Naučmese. Pokud rádi mluvíte či píšete o nějakém tématu, lehce se dnes díky platformám jako jsou Forendors či HeroHero stanete placeným autorem na volné noze. Staňte se virtuální asistentkou / asistentem. Nabídněte pomocnou ruku někomu, kdo má víc práce a potřebuje domluvit schůzky, spravovat kalendář, pomoc s organizací… Jde o skvělou příležitost, pokud máte denně jen pár hodin času.

Pro začátek zkuste pracovat s tím, co už máte, umíte a baví vás to. Nelaďte vaše webové stránky, neřešte nejkrásnější vizitky a kancelář na super místě, prostě začněte. Better done than perfect.