15 nejvíc nejoblíbenějších dětských knížek, které musíte mít

19:01

Nikdy nezapomenu na rozhovor dvou maminek, který jsem zaslechla v ordinaci naší dětské doktorky. Jedna se druhé svěřovala, že doma nemá žádné knížky. Žádné. Rozumíte tomu? Jak může někdo žít bez knížek? A co takoví lidé dělají místo čtení? No, raději si to nebudu domýšlet. Naše domácnost knihami přetéká. Kupujeme je, dostáváme je, darujeme je, chodíme do knihovny... Za posledních 6 let mi rukama prošly desítky dětských knih. Některé jsme si zamilovali, jiné rychle poslali dál. A o našich nejoblíbenějších je právě tento článek. Jaro, Léto, Podzim, Zima a Noc, pět knih, ke kterým mám přístup jako Koniáš, "četli" jsme je jednu dobu neustále dokola. Děti milovaly vymýšlet příběhy, kam kdo jde, hledat v obrázcích různé detaily, porovnávat, jak se svět mění v průběhu roku... Přiznávám, že mě se na první dobrou nelíbily. Protože vymýšlet příběh je těžší, než jim přečíst pohádku. Ale uznávám, že pro rozvoj dětí jsou naprosto perfektní. Letos vyšly všechny i v menší variantě, jako Jaro, Léto, Podzim, Zima v kostce
Lumír včelaří. Lumír je medvěd, který zdědil po dědečkovi úly a musí se o ně postarat. Pomáhá mu s tím babička a spolu vás provedou celým včelařským rokem. Knížka je strašně milá, krásně ilustrovaná, po jejím přečtení si budete chtít pořídit včely. A pozor, je faktická, takže pokud máte už dítka větší, bude se hodit i do hodin přírodopisu. 
Pan Králík je velkej bos. Proto není divu, že o něm vyšla knížka. Jmenuje se Pan Králík a továrna na čokoládu, budete se smát od začátku do konce. Já jí říkám manažerská příručka, protože pan Králík řídí továrnu na čokoládová vejce a vede tým slepic. A že to nemá jednoduché, to si určitě dovedete představit. 
Větší klasika asi není. Ukázalo se, že tyhle knížky zaujmou děti napříč generacemi. Kdo miluje pohádku Kuřátko a obilí, ruku nahoru! Špalíček veršů a pohádek je klasika, zvlášť kratší pohádky a veršovánky už umí naše děti zpaměti. Povídání o pejskovi a kočičce jsme přečetli odpředu dozadu a zase zpátky několikrát .-)) Mám moc ráda, když děti doplňují, co všechno dali pejsek s kočičkou do dortu, nebo když se smějí, jak zašila kočička kalhoty dešťovkou... Tahle knížka nikdy nezklame.


Byla jednou jedna Olivie. Olivie je akční holčička, která objevuje svět a miluje úplně všechno. A já miluju jí. Vyšly o ní dvě knížky a my doufáme v další... Olivie zachraňuje cirkus


Mrkněte na tohle... .-))


Modrovlasá holčička Hilda žije se svou maminkou na samotě v domku na úpatí magické krajiny. Protože je chytrá a zvídavá, dokáže vidět to, co ostatní nevidí nebo vidět nechtějí - trolly, obry, trpaslíky… Vítejte ve světě severské mytologie, drobných dětských strachů i velkých vítězství, světě, který nás láká, abychom se v něm zas a znovu zabydlovali a vraceli se do dob, kdy se největší dobrodružství mohlo odehrát během stanování v dešti. Hilda je komiks, v jehož půvabných barvách a výjevech se s rozkoší ztratíte a který se právem stal klasikou 21. století. Knížek už vyšla celá série, nám se nejvíc líbí první díl Hilda.


Dynastii Myšáků  čteme od prvního dílu. V něm myšák Lindberg postavil letadlo a přeletěl v něm oceán. V druhém myšák Armstrong doletěl až na Měsíc a ve třetím Edison vymyslel žárovku. Tyhle knížky mají všechno, co má dětské čtení mít, dobrodružství, krásný příběh, na konci jsou představeni skuteční lidští objevitelé a jedna ilustrace je hezčí, než druhá.


Mapy, Atlas světa, jaký svět ještě neviděl, tahle knížka byla hit dávno předtím, než u nás vyšla. Ilustrovaný atlas světa dětem představí rozmanitosti světa, ke každému státu jsou doplněné ilustrace s různými zajímavostmi a věcmi pro daný stát typické. Na konci nechybí ani seznam vlajek. Tahle knížka se na seznamu našich nejoblíbenějších drží už hezky dlouho a jistě tam i zůstane.


Našli jste mezi těmito knížkami i svého favorita? Nebo máte jiné, které si musíme přečíst my?

Hezký den,

Bára
You Might Also Like

2 komentářů

  1. U nas ted cteme Deti z Bullerbynu. Pro mensi deti urcite dopoporucuju knizky od Petra Horacka.Dale taky Pavel Cech - Dobrodruzstvi pavouka Cendy - vsechny 3 dily - maji ji i v male kapesni forme tim padem super na cestovani, Justynka a asistencni jednorozec.A diky za dalsi tipy! Lenka

    OdpovědětSmazat
  2. O knížkách od Bernerové jsem už několikrát slyšela - samou chválu. :) já miluju MMikulášovy patálie a Paní Láryfáry.

    OdpovědětSmazat

Díky, že čtete...