Okénko logopedické...

12:42

Jak mluví vaše děti? Je jim podle vás perfektně rozumět, ale když potkáte někoho cizího, slyšíte: "Co říká? Já mu nerozumím..".

Dokud se nás tohle téma nezačalo týkat, měla jsem o logopedii docela zkreslené představy. Jako že budeme chodit každý týden na hodinku k nějaké logopedce, tam si budeme povídat speciální říkanky a za pár měsíců bude řeč v pořádku. Tak mě trochu zarazilo, když ostatní maminky sdělovaly zkušenosti, že takhle to ale není, že se trénuje pěkně písmenko po písmenku, resp. hláska po hlásce a trvá to i několik měsíců, než se přejde na nějakou další... A přesně tak opravdu vypadají naše návštěvy logopedie. Špachtle do pusy, aby jazyk věděl, kde má být... Návštěvy jednou za měsíc - dva. A demotivované dítko, protože to "C" ne a ne být správně. Tak jsme se po několikáté přesvědčili, že ani tohle za nás nikdo jiný neodmaká a za těch pár let trénování vyzkoušeli nejednu logopedickou pomůcku. Ty, které se mi zdají nejpřínosnější bych vám chtěla dnes představit...

Podle mě je důležité, aby se děti při trénovaní mluvení necítily pod tlakem a nezasekly se. Začali jsme tedy nenápadně, hrou... Tahle se vám bude líbit, i pokud netrénujete mluvení. Zvířátkové hry je soubor 4 jednoduchých deskových her a v první z nich právě pomocí zvuků, které děláte na jednotlivých políčkách, trénujete i mluvení. Hry opravdu zvládnou i malé děti, navíc je odehrajete za pár minut, ne jako člobrdo, které trvá hodinu a děti u toho často nevydrží... ,)


Šišlání nám nesluší byla první logopedická knížka, kterou děti měly. A se zkušenostmi se spoustou dalších musím říct, že i jedna z nejlepších. Jednotlivé hlásky a jejich skupiny jsou v ní barevně seřazeny a děti trénují pomocí básniček. Některé jsou kraťoučké, aby je zvládly i menší děti, ale najdete v ní i delší texty. Bez nějaké odbornější zkušenosti říkám, že trénovaní pomocí krátkých básniček se nám osvědčilo nejvíc a děti baví. 


Naše logopedka nejvíc používá tuhle knížku, Logopedické vymalovánky, jsou super na procvičení jednotlivých slov a krátkých vět, protože třeba já si věčně nemůžu vzpomenout na další a další slova, abychom netrénovali jen "hrneC, koneC, znoneC..." .-)) 


 

Čemu jsem dlouho odolávala byla elektronická tužka Kouzelné čtení s Albi a konkrétně knížka Když myšky šeptají. Tužka je všude často vyprodaná, tak jsem asi poslední, kdo ji pořídil, že? .-)) Trochu jsem se bála, jak zvládneme nahrávání a ovládání, ale když se to povedlo mě, tak už každému. Ke koupi téhle sady mě přesvědčil i fakt, že kohokoli jsem potkala, Kouzelné čtení od Albi chválil a doporučoval. V knížce si děti procvičí hlásky K, G, H, CH, Ď, Ť, Ň, Č, Š, Ž, C, S, Z a slabiky bě, pě, vě. Na každé stránce najdou písničku a na konci knížky logopedickou hru. Knížka dohromady obsahuje přes 1400 zvuků a textů. Kdyby to bylo jen na dětech, tahle knížka by jim k procvičování úplně stačila. 
A jak to s trénováním mluvení vidím já? Překvapilo mě, že to je docela boj. Že i když dětem od narození čteme, zpíváme, mluvíme na ně bez našich vad řeči, tak oni to nějak přirozeně nenasály a musíme hodně trénovat. O našich návštěvách logopedie si myslím, že jsou "téměř" zbytečné. Že víc záleží na hravém trénovaní a cvičení doma a to nejen konkrétních písmenek, ale i trénování hbitosti jazyka a všech svalů, které se na mluvení podílejí. Taky jsem si ověřila, že nic není tak protivné, jako tisíckrát poslouchat: "Víte, že blbě mluví, měli byste s tím něco dělat". Tak ne asi, nevšimli jsme si toho a neděláme s tím nic... Na druhou stranu bych nikdy nechtěla sklouznout k opravování dětí v průběhu toho, když mi něco říkají. Nechci je přerušovat a nutit je za každou cenu do správné výslovnosti místo toho, abych si poslechla jejich super zajímavý příběh o tom, co zažily. 


Jak jsou na tom s mluvením vaše děti? Šlo to samo, nebo jste museli doma cvičit? A co mě zajímá nejvíc, jak vypadají vaše návštěvy logopedie?

Hezký den,

Bára


PS: všechny zmiňované knížky a hry nahraju do instastories a nechám je tam uložené, abyste měli lepší představu, jak vypadají, fotit na blog totiž už nestíhám vůbec .-))


You Might Also Like

1 komentářů

  1. Za mě musím říct, že Vás chápu, ale žijete ve své bublině. Taky by mi přišlo samozřejmé, že je nutné děti naučit dobře mluvit, ale divila byste se, kolik lidí na to prdí:( I přítel chodil se synem na logo a bylo to peklo, s mámou doma necvičili vůbec, u nás se vždycky šprajcnul, že cvičit nebude a bohužel je to velký problém, protože když se děti nenaučí správně vyslovovat, mají obrovské problémy ve škole, s psaním, pravopisem, pochopením textu. Takže podle mě je extrémně důležité mluvení nezanedbat, i když je to časově náročné, některé děti vůbec nechtějí cvičit doma, přitom důležité je denně se tomu chvilku věnovat. Ale do budoucna je to nenahraditelné, dnes vidím, jak je to problém, když se mluvit pořádně nenaučil, tak jsou šílené problémy s češtinou.

    OdpovědětVymazat

Díky, že čtete...