Jak vybrat tašku pro prvňáka

10:31

Tento týden začínají zápisy do prvních tříd. Už tedy není na co čekat, kdo nenašel školní tašku pod stromečkem a nechce se tlačit ve frontách v srpnu, kdy už ty nejhezčí budou stejně pryč, měl by začít pomalu vybírat...

Na trhu jsou obecně dva typy školních zavazadel - batohy a aktovky. Na obou vidím jisté výhody, takže myslím nejde říct, je že jeden typ jednoznačně lepší.  Aktovka je pevnější, mívá otvírání na přezku, takže dítko vidí hezky celý obsah a má dobrý přehled, kde co má. I aktovky mají dnes dobře tvarovaná záda a nastavitelné popruhy. Aktovka také samostatně stojí a umožní tak dítěti lepší manipulaci s učivem. Batoh má často více kapes na zip, sportovnější vzhled a hodí se víc pro děti, které si rádi věci organizují a jsou schopné si zapamatovat, kam si co daly.Váha by neměla být jediným kritériem výběru. Všimla jsem si, že někteří výrobci uvádí váhu jako prioritu, podle které si batoh vybrat. Dala bych si ale pozor na to, aby nízká váha nebyla na úkor horšího materiálu, nebo výztuh. Obecná norma pro váhu školní tašky pro první stupeň je 1200 gramů a 1400 gramů pro druhý stupeň. Najdou se i batohy vážící pod 1 kg. Konstrukce školní tašky se liší od klasického batohu na výlet. Batohy mají pevnější záda, často anatomicky tvarovaná, široké polstrované popruhy a reflexní prvky. I když budete chtít vybrat batoh online, je určitě lepší vzít s sebou dítko do obchodu a vyzkoušet na jeho zádech, jak mu vybraný typ sedí, jak u něj jdou nastavit popruhy, zda se nezařezávají, nebo zda batoh dítě nepřeváží dozadu .-)) Nezapomeňte na reflexní prvky. Školní tašky by měly splňovat atesty. Kromě toho, že si tím ověříte, že neničí dítku záda, budete mít i záruku, že jsou vyrobeny ze zdravotně nezávadných materiálů a nerozpadnou se už v říjnu.


Sledujte přihrádky a kapsy a jejich zapínání. Má vybrané zavazadlo dostatek místa i pro svačinu? A pro lahev na pití, která nevypadne? Má pohodlné zipy, do kterých se nezasekává blbě ušitý šev? Má dostatek přihrádek, aby v něm dítko zvládlo udržet pořádek a mělo přehled o věcech? Má držadlo a půjde pověst? Školní taška by prostě měla být praktická a co nejvíc ulehčit prvňáčkům práci.

Design. Vy možná Spidermana, jednorožce a Elsu už nemůžete ani vidět a chtěli byste pro dítko nějaký nadčasový, třeba jednobarevný kousek. Nedělejte to. Jestli vy jste vybrali značku a typ, podle výše uvedených parametrů, ať je právě design to, o čem se může dítko rozhodnout samo.

A teď, po jakých značkách se koukám já a proč.

TOPGAL, asi nejznámější výrobce školních batohů u nás. Pro rok 2019 mají pár krásných novinek. Jejich batohy jsou top kvalitní, propracované, mají veškeré atesty, jsou velmi lehké, ale zdá se mi, že zde to není na úkor ošizení materiálu. Mají pevné dno a zároveň právě i poutko na pověšení. Materiál má impregnaci a nepromokne. Samozřejmě si ve stejném designu, jako batoh můžete koupit i penál, pytlík na přezuvky a spoustu dalších nezbytností. Kromě jejich eshopu se dají koupit a vyzkoušet třeba ZDE.


Pokud jde o aktovky, nejvíc mě zaujala značka Ars Una. Anatomicky tvarovaná záda a popruhy jdou dobře upravovat. Tento typ aktovky je fajn pro drobnější děti. Díky pevnému dnu stojí, ale dají se i pověsit. Velký úložný prostor má dvě textilní kapsy, malou kapsičku na zip a je opravdu velmi přehledný. Zvenku nechybí kapsa na lahev a další na nějaké drobnosti. A jsou za velmi dobrou cenu. 
Další značka, na kterou bych vás ráda upozornila je P+P Karton, od loňského roku nabízí školní sortiment pod obchodní značkou Oxybag. Batohy a aktovky dělají krásné a velmi funkční. Jejich aktovky se hodí spíš pro větší děti, takže případně dětem vydrží celý první stupeň a nic jim nechybí. Jsou dobře ušité, mají ideálně velké kapsy a i batohy stojí samostatně díky pevnému dnu. Pokud budou vašemu školákovi dobře sedět na zádech, tak směle do nich.Jako poslední typ jsem si nechala značku Ergobag. Je to takový Mercedes mezi taškami a to nejen cenou. Tahle batohy špičkově propracované, mají dokonce polohovatelný zádový systém a jeho nastavování je opravdu snadné. Jako jedny z mála mají také bederní pás, který při správném používání odlehčí zádům. Jako Tyto batohy opravdu dobře stojí, čímž lehčí dětem manipulaci a vyndavání věcí a vyrovnají se ve stabilitě i aktovkám. Batoh jsme měli možnost vyzkoušet a je fakt dokonalý. Díky širokým možnostem nastavení určitě vydrží celý první stupeň. A díky ceně i bude muset. .-))


Takový je můj předvýběr. Rada na závěr - jděte si batoh s vaším prvňákem vyzkoušet. Online vypadají všechny moc hezky, ale opravdu sedí na každých zádech jinak. Bohužel děti nosí spoustu učiva, tak jim to pojďme ulehčit alespoň správným zavazadlem. 

Hezký den,

Bára

You Might Also Like

2 komentářů

 1. Pěkný článek,mě to letos čeká podruhé. Loni jsme nakonec vybrali Bagmaster a spokojenost velká. Topgal se mi líbí, ale má ho většina dětí. Ergobag to je Ferrari mezi aktovkami.

  Maru má batoh, měla jsem trochu obavy kvůli mnoha kapsám, ale nakonec mi to přijde super, aby se svačina neválela mezi sešity, vše tam má své místo. Zapínání má přes hrudník, hodně reflexních prvků, dobře se umývá a doporučuji myslet na to, že batoh je i na několik let a že se dítku nemusí líbit obrázek ještě ve třetí třídě, tak bych se vyvarovala nějaké Elsy apod.

  A super je, že se dala u Bagmaster koupit sada věcí nebo dokoupit jednotlivě. My jsme vybrali pouzdro a pytlík na tělocvik ve stejnem designu, tak si to hezky pozná

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, ano, tak to v mnoha směrech vidíme stejně. Já mám nějaký předvýběr, ale nakonec nechám rozhodnutí na juniorovi. Taky bych ráda, aby měl tašku na několik let a nemuseli bychom to řešit příští rok znovu. B.

   Vymazat

Díky, že čtete...