Jaro pro maminky předškoláků / Jdeme k zápisu

19:40

Ať chci nebo ne, duben, měsíc zápisů do prvních tříd, se neúprosně blíží. A protože "kdo je připraven, není překvapen", dala jsem dohromady pět samostatných článků, které mě a snad i vám pomůžou ten velký přechod z předškoláka na školáka zvládnout. 

https://www.pexels.com/


O čem že tedy jaro tady na blogu bude? Pět po sobě jdoucích článků dopodrobna probere tato témata: • Jdeme k zápisu.
 • Jak mluvím?
 • Školní tašky a další pomůcky pro prvňáky.
 • Pracovní místo, které budou děti milovat.
 • Co natrénovat do září?


A dnes ještě k tématu, kdy do té školy vlastně nastoupit

Zápis do prvních tříd je letos povinný pro děti, které dovrší 6 let před 31.8.2019 a pro ty, které mají odklad z loňského roku. Je tedy jasné, že věkový rozptyl dětí, které se sejdou v první třídě bude poměrně velký. Pravděpodobně se v 1. třídě sejdou děti o rok starší / mladší, než je to vaše. 

Školní zralost se posuzuje v několika rovinách, fyzické, psychické a sociální (emocionální) a předškolák by měl být připraven ve všech zmíněných oblastech. Znáte Filipínskou míru? Jde o test ověřující fyzickou zdatnost, dítě si musí umět dát pravou ruku přes temeno hlavy a dosáhnout na levé ucho. Děti by před nástupem do školy měly mít také vyměněnou většinu mléčného chrupu, proto ty krásné úsměvy na fotkách z 1. třídy. .-)). Dále by měly umět komunikovat s ostatními, navazovat kontakty, udržet pozornost, orientovat se v novém prostředí. 

O tom, zda dítě do školy nastoupí rozhoduje ve výsledku vždy rodič. Důvody k odkladu můžou být různé, ale kromě těch relevantních je dnes trend odkládat začátek nástupu školní docházky i z důvodů jako "prodloužíme mu dětství", "až bude starší, líp vše zvládne a bude mít lepší známky", atd. Ne všichni rodiče si ale uvědomují, že tento odklad může způsobit pozdější demotivaci dítěte, protože se v první třídě bude prostě nudit. A tohle vše by měl předškoláček před nástupem do 1. třídy umět:


 • znát své jméno, příjmení, bydliště
 • znát jména rodičů a jejich zaměstnání
 • znát jména sourozenců
 • stát ve kterém žiji a hlavní město
 • umět zazpívat písničku
 • umět přednést básničku
 • nakreslit postavu
 • vyjmenovat roční období
 • vyjmenovat dny v týdnu
 • rozlišovat časové pojmy den - noc, ráno, poledne, večer
 • rozlišovat ovoce a zeleninu, umět je pojmenovat
 • umět pojmenovat a rozlišovat zvířata a jejich mláďata
 • umět rozlišit listnaté a jehličnaté stromy a některé pojmenovat
 • rozlišit jarní, letní a zahradní květiny a některé pojmenovat
 • vyjmenovat dopravní prostředky a určit, kde se pohybují
 • určit, co se z čeho vyrábí (kniha - papír, sklenice - sklo, atd.)
 • pojmenovat a nakreslit geometrické obrazce (čtverec, obdélník, kruh, trojúhelník)
 • počítat, číselná řada 1 - 10
 • poznat některá písmena
 • znát všechny barvy
 • umět rozlišit krátké - dlouhé, delší, nejdelší
 • umět rozlišit levou a pravou stranu
 • umět rozlišit méně - více - stejně
 • určit polohu předmětů (nad, pod, vedle, první, druhý...)
 • umět správně držet tužku, pastelku, nůžky
 • umět popsat obrázek
 • sluchově vnímat hlásku na začátku a na konci slova
 • nakreslit podle předlohy různé grafické tvary
 • najít cestu v jednoduchých labyrintech.


Tak, kolik byste toho zvládli vy? .-)) Zdá se mi ten přestup školka - škola docela velká věc a trochu závidím rodičům podzimních dětí, které to vlastně nemusí řešit. 

Hezký den,

Bára


You Might Also Like

5 komentářů

 1. Zdravím, Báro,
  nás nástup do školky ještě nečeká, ale jak tak koukám na ty body, přemýšlím, co budou dělat děti v prvouce🤔 Mohla byste uvést prosím zdroj těch bodů? Jsem prvostupňová učitelka toho času na MD a tohle mi přijde trochu - ne - spíš dost přehnané. Pravdou je, že většina dětí to už ví. Můj 3 letý syn by toho taky dost věděl. Ale pak je taky hodně dětí, které dny v týdnu, roční období, a někdy i adresu a datum narození nebyly schopny říct ani ve třetí třídě (jo, to už byl extrém). Čím víc nad tím přemýšlím, tím víc si už teď taky kladu tu nerudovskou otázku. Čím dál víc mi začíná být jasné, že pokud to jen trochu půjde, nebude to státní škola. A pokud to půjde ještě líp, ani já už se na státní školu nevrátím a půjdu někam, kde mi to bude dávat větší smysl. Držím palce a jsem zvědavá na další články.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, tohle je seznam z naší školky, takže předpokládám, že původně z naší spádové školy. taky jsme dlouho uvažovali o různých jiných formách vzdělávání, než státní klasika, ale je tam prostě spousta faktorů, které člověk musí zvážit a ve výsledku jsem se už mockrát přesvědčila, že i to vzdělání za rodiče sebelepší škola nedožene. Takže my jsme připraveni toho hodně zvládnout doma a od školy čekáme zejména to, aby děti úplně nezkazila a neznechutila... A stran těch znalostí musím souhlasit, s tímhle by děti mohli nastupovat rovnou do vyšších ročníků .-)) B.

   Vymazat
  2. Taky si myslím, že seznam je dost obsáhlý a skoro žádné dítě by ho nesplnilo:D Resp. osobně si myslím, že dítě při zápisu by toto mělo umět, ale z praxe vím, že umí zlomek a stejně do první třídy nastoupí.
   A přesně, jak píšete, vzdělání z rodiny škola nedožene, opravdu je potřeba, aby tyhle základy děti uměly. Přítele syn neuměl ani dospělá zvířata a jejich mláťata, což o to, učí se to pak v prvouce, ale o dost jednodušší by to bylo, kdyby to uměl a jen si to ve škole zopakoval, takhle se musel učit úplně na všechno, čtení, psaní a i ty mláďata, je toho pak hrozně moc a nedá se to zvládnout, fakt to chce tyhle základy mít zmáknuté.)

   Vymazat
  3. Opravdu je to tak, pred materskou jsem ucila v MS a toto vse jsme s predskolaky "probirali" a zjistovali zda umi/neumi v ramci pedagogickych diagnostik kazdeho ditete.

   Vymazat
  4. Jo jo, v naší školce se dětem hezky věnují a myslím, že kdyby to neznal z domova, stejně by to uměl...

   Vymazat

Díky, že čtete...