Ahoj, jsem Bára a jsem závislá

19:55

Ahoj, jsem Bára a jsem závislá na tom, být online.

První krok. Přiznat si svoji závislost mám dávno za sebou. Je to asi rok, kdy jsem si toho všimla. Telefon neustále u sebe. A když ne, v mžiku zapínám počítač. Proč? No abych zjistila, zda se v té pikovteřině nestala nějaká zásadní událost. Taky proto, abych věděla, jak se mají lidé, které neznám. Proto, abych byla na příjmu, kdyby... Kdyby co? 


Nejdřív jsem to tajila. Před přáteli často schválně neměla telefon u sebe, ale těšila se, až ho budu mít v ruce. Pak jsem to omlouvala prací. To je dnes obzvlášť snadné, navíc když děláte marketing. 

Před rokem jsem to pomalu začala zmiňovat a čekala, zda se někdo nepřidá. Hele, Báro, já s tím mám taky problém a chápu, že to není snadný.... Ale ne, připadá mi, že jsem jediná, kdo to řeší. Dřív jsem o sobě často říkala, že nemůžu začít kouřit, protože jsem přesně ten člověk, který by s tím nedokázal přestat a těmhle závislostem jsem se schválně vyhýbala. Až si mě našla ta moje.

Rozum mi jasně říká, že by mi bylo bez celého online světa líp. Ale mě to prostě nejde. Ráno zběžně kontroluji novinky ještě před čištěním zubů. Usínám při poslechu podcastů. Přitom si uvědomuji, že obsah, který takhle konzumuji je balast, nemá žádnou kvalitu a nic mi nedává. A jak je přirozenou lidskou součástí snaha zapadnout, stává se mi, že vlastně chci být součástí toho všeho. Proč? Sama nevím. Ale jsem už unavená povrchností toho všeho. Říkáte si, sakra, tak sleduj jen kvalitní věci, nečti blbosti, nebo to vypni a nevypisuj nám tady o tom. Jo, kdyby to bylo tak snadné. 

Většina online obsahu ve mě vyvolává dva pocity. První, že všichni umí všechno líp. A druhý, že naprosto nerozumím hodnotám. 

Ještě nevím, co s tím. Ten první krok uvědomění si už mám za sebou pěkně dlouho. Druhý? Nedávno jsem četla, že si mám nastavit obrazovku na telefonu z barevného na černobílý, jdu zjistit, jak na to ,).

Hezký večer, buďte spolu bez telefonů.

BáraYou Might Also Like

3 komentářů

  1. Jojo, taky v tom jedu :D snazim se, snazim, myslim si ze to jeste neni tak zly, omlouvam kde cim, bagatelizuju, ale nejsou to prave znaky zavislosti? :D ale ja tedy mivam dny, kdy si na telefon zapomenuty u postele vzpomenu az navecir, za to muzou ty my dve brebery ;)

    OdpovědětVymazat
  2. Přesně tohle by se mi stalo, kdybych měla "chytrý" mobil. Proto se zuby-nehty držím svého pravěkého černobílého tlačítkového přístroje, na kterém používám přesně tři funkce - sms, volání a budík. Zato ale notebook nikdy nevypínám pod záminkou rozdělané práce, no a kdykoli kolem něj doma projdu, samozřejmě se krátce podívám na fb nebo instagram. Takže taky závislost: venku se tvářím jako abstinent, zato doma mám svoji tajnou lahev, pardon obrazovku :-)

    OdpovědětVymazat
  3. Jo, taky jsem to tak měla a bohužel jsem se pak ztrácela v běžném životě, jelikož jsem byla stále online. Musela jsem to řešit a tak jsem hledala nějakou aplikaci (jak jinak), která to vyřeší za mě. A podařilo, takže doporučím aplikaci AppBlock od MobileSoft, která se vám postará o chvíli klidu na cokoliv - práci, učení, vztahy.

    OdpovědětVymazat

Díky, že čtete...