Národní muzeum v Praze se otevírá veřejnosti

17:25

Historická budova Národního muzea bude po generální rekonstrukci, trvající 42 měsíců, opět otevřena pro veřejnost. Již v neděli 28.10.2018 mohou návštěvníci vidět zrekonstruovaný interiér a navštívit unikátní výstavu Česko-slovenskou / Slovensko-českou a výstavu 2 x 100. 

Zdroj: Národní muzeum 
Provolání o založení Národního muzea se uskutečnilo už v roce 1818, ke stavně ale došlo o mnoho let později v letech 1885 - 1891. Protože budova nebyla nikdy významněji opravována, musela být v roce 2011 uzavřen pro návštěvníky a následovala generální rekonstrukce. 

Při té bylo obnoveno 495 oken, 233 dveří, rozvedeno 1300 km kabelů, vybudováno 6 nových výtahů. Budova byla vybavena moderními technickými systémy (ale na první pohled si i uvnitř uchovala nerušeně historickou atmosféru) a je nyní propojena podzemní spojovací chodbou s vedlejší budovou Národního muzea. V historické budově nyní nejsou žádné depozitáře, ani kanceláře, výstavní prostor se tak rozšířil o celých 30% plochy.


Protože je budova národní kulturní památkou, byl při rekonstrukci kladen velký důraz na zachování, resp. restaurování do podoby z roku 1891. To se týká například odstínu fasády, nebo zasklení stropu nad hlavním schodištěm. Práce probíhaly také ve venkovních prostorách, které nyní budou také zpřístupněny návštěvníkům. Náklady na rekonstrukci činí 1 795 334 935 Kč. 

K 100. výročí vzniku Československa je připravena výstava, která mapuje klíčové okamžiky 20. století, ale i konkrétní osudy obyčejných lidí. Poprvé zde je k vidění pohromadě soubor originálních dokumentů, které osudově ovlivnily naše dějiny. Tedy Pittsburská dohoda (pokládá základy soužití Čechů a Slováků ve společném státě), Československé ratifikace mírových smluv z Versailles, Saint Germain a Trianonu, které umožnily vznik společného státu, nebo Mnichovskou dohodu. Součástí výstavy je 1200 dalších unikátních exponátů, například vlajka, která byla nesena v pohřebním průvodu prezidenta Václava Havla. 


Další výstavou uvedenou v rámci znovuotevření je 2 x 100. Zde se představuje 200 nejvzácnějších, nejunikátnějších exponátů, které má Muzeum k dispozici. Přemýšlela jsem, na které exponáty vás nejvíc nalákat... Mě zaujaly třeba šaty Aleny Vrzáňové, palcát Gustava Frištenského, nebo kožich Hany Benešové. Ale ty nejcennější přijďte objevit sami.


Muzeum bude až do konce roku otevřeno každý den a zdarma. V úterý, středu a čtvrtek 9 - 11 jsou časy rezervovány pouze školním skupinám. Všechno podstatné o otvírací době najdete na stránkách Muzea.

Návštěvu vřele doporučuji, je to opravdu krása...

Hezký den,

Bára

You Might Also Like

2 komentářů

  1. Krása. Určitě bych se tam ráda co nejdříve zastavila, jen se bojím davů lidí.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Mají vcelku velkorysou otvírací dobu až do večera, tak snad se lidi roztáhnou do celého dne ,) B.

      Vymazat

Díky, že čtete...