Robotický vysavač KOBOLD - recenze

7:30

Snad k žádné fotce, která se objevila na mém Instagramu mi nepřišlo tolik zpráv, jako k té s naším novým domácím pomocníkem. Je vidět, že úklid prostě řešíme každá a že by některá z nás milovala vysávání, to se zrovna říct nedá.
Vysavač KOBOLD mám nyní doma přes dva měsíce, tak si troufnu říct, že jsem ho již pořádně vyzkoušela a můžu vám napsat objektivní recenzi. Vynechám technické parametry, jako výkon atd, spíš bych se chtěla zaměřit na ty praktické věci…


Jak to všechno začalo… Pro vysavač jsem si dojela do pražského zákaznického centra, vysavač a všechny další výrobky značky Vorwerk můžete ale koupit i online. Značka Kobold Vorwerk se zaměřuje také na prodej pomocí obchodních zástupců, kteří navštěvují zákazníky doma a všechny přístroje v praxi předvedou. Já jsem si ale věřila, že to zvládnu sama (je u něj samozřejmě podrobný návod v češtině). Doma jsem tedy vysavač vybalila, našla skvělé místo, kam umístit jeho základní stanici a počkala, až se nabije.


Základní stanice vysavače kolem sebe potřebuje prostor 50cm na obě strany a 30cm na výšku a musí být neustále v elektrice. Nám se perfektně vejde pod komodu v obýváku, vysavač tak nikde nestraší a když zrovna nepracuje, je hezky uklizený.

Když se dobil, stáhla jsem si do telefonu aplikaci Kobold a spojila telefon přes wifi s vysavačem. Tahle funkce je skvělá. Vysavač můžete odkudkoli na světě zapnout jedním klikem v telefonu. Také vám pošle zprávu, když dokončí úklid, případně kdyby se někde zasekl, ale tuhle zprávu mi ještě neposlal.

My máme v domě tři typy podlah. V přízemí parkety a menší koberec s vysokým chlupem a v patře koberce s nízkým chlupem. Zároveň jsme asi minimalisti, takže nemáme na podlahách žádné květináče, designová zákoutí a problematická místa, která by musel vysavač objíždět, u nás se na podlaze válí jen hračky… A psí chlupy, máme krátkosrstého jezevčíka.

Prostor v přízemí má tvar L, vysavač musí najít kuchyň, vysát pod stoly a židlemi a poradit si s kobercem. Co se mi líbilo hned, nejezdí ode zdi ke zdi. Vysavač má laserový zaměřovač a ultrazvukové senzory, neptejte se mě jak, ale funguje to. Vysavač ví, kde je, kam jede, kde ještě nevysával a tomu přizpůsobí svoji cestu. Nevynechá žádné místečko, ani v rozích, ani pod nábytkem. Mě se třeba moc líbí, když najde jídelní stůl a automaticky se otáčí kolem jeho nohou. Prostě, vysává o moc lépe, než jsem to dělala a já a klidně to řeknu… vysává i lépe, než vy… .-))

Obecně jsou pro robotické vysavače problematické koberce a těch my doma máme dost. Byla jsem úplně v šoku, když jsem robota poprvé pustila v patře. Tam ho přenesu, zapnu uprostřed a on si už projede, kam potřebuje a po skončení úklidu se vrátí na místo, ze kterého začínal. Potom ho odnesu dobít do základní stanice. Ale zpět k těm kobercům. Přísahám, že jsem doma uklízela, a ne málo, i před tím. Ale to množství bordelu a prachu, které se nacházelo v našich kobercích, to bylo tedy překvapení. KOBOLD ač je malý, toho vysaje víc než náš předchozí vysavač. Zvykla jsem si pouštět ho ob den, když se nemusíte o nic starat a uklízení jde samo, tak proč ne… A musím říct, že čistota našeho domova se tím významně zvýšila. Protože mě to motivovalo ještě k jedné věci. Lépe s dětmi uklízíme hračky. Dřív jsme to kolikrát odkládali a na podlahách se týden válelo Lego všude (dobře, týden asi ne, ale dlouho .)), teď jdeme spát, já jen zkontroluji, že se na podlahách neválí nějaké věci, které by mohly vysavač poškodit, nebo naopak a zapnu vysávání.


Pokud máte pravidelný režim, oceníte, že úklid jde i plánovat. Je to snadné, vše jde udělat přes mobilní aplikaci. K vysavači byl také dálkový ovladač, ten jsem ještě nepoužila, když máte ovládání v telefonu, nevidím k tomu důvod. Co mě trochu překvapilo, byla hlučnost vysavače. Byl to můj první dojem, nevím, proč jsem čekala, že bude úplně potichu… Každopádně to beru jako daň za skvělý výkon a je pravda, že je o dost tišší než klasický vysavač. Tohle je tak jediné malinké mínus, které bych na něm našla. Jeho údržba je naprosto jednoduchá, po každém úklidu jen vyprázdníte zásobník, buď vysavačem, ale já to celý vyjmu a vysypu ručně. Nic víc.

Teď v lednu vyšel v časopisu dTest test robotických vysavačů a víte, který vyhrál?! No tento! Mám z toho radost, sama jsem s ním spokojená na 100%. Nedávno jsem ho ukazovala kamarádům a manžel se mi smál, že jsem nadšená, jako bych ho potřebovala prodat .-)) Tak to ani náhodou, protože tohoto pomocníka se nevzdám.

Sama nakonec hodnotím všechny produkty pohledem, zda bych si je byla ochotná koupit znovu za stejnou cenu. Zde odpovídám jasné ano.
Určitě jsem vám o něm nenapsala úplně všechno, chtěla jsem ale vyzdvihnout to, co je podle mě nejpodstatnější. Technické parametry a přesný popis najdete na oficiálních stránkách společnosti Vorwerk KOBOLD.

Chcete se ještě na něco zeptat? Klidně pište, co budu vědět, zodpovím.

Hezký den,

                        Bára

You Might Also Like

5 komentářů

 1. Také jej máme něco málo přes 2 měsíce a je super. Většinou máme lino, pak koberec s krátkým chlupem a jeden s trochu delším. U kamen ještě dlaždice. A vysaje prakticky vše. Jen jemný prach pod psím pelechem je na něj trochu moc, protože ten prach je vždy mírně navlhlý. Ale na to zas máme větší VK140 a ten to zvládne v pohodě. Takže i já můžu robota od Vorwerku doporučit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To ráda slyším, ať vám dál dobře slouží, sama už bych neměnila...

   Vymazat
 2. Mám sice starší typ,ale je opravdu úžasný.Vždy žasnu,co smetí posbírá i když vysávám každý den.Mám dva pejsky,takže chlupy mám všude i drobky,ale vysavač si s tím hravě poradí.Koberce i plovoucí podlahu uklidí v pohodě.Za mě 1*

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně, taky neustále žasnu, zejména u těch koberců je to velký rozdíl a rozhodně se tím snížila i prašnost v domě... B.

   Vymazat
 3. Dobrý den, za sebe doporučuji Samsung..Predesle zkušenosti mne poučily a raději hlucnejsi ale výkonný vysavač. Nemá problém i s prahem přes 1cm.. sice je větší sám o sobě ale za mne spokojenost.Nezameta ale opravdu vysává.

  OdpovědětVymazat

Díky, že čtete...