Jak na Nový rok... pět rodinných předsevzetí, která dodržíme

9:45

Přísloví "jak na Nový rok, tak po celý rok" mi nikdy nešlo na rozum. Má snad odradit od silvestrovského popíjení, vyspávání a drobné kocovinky? ,) Mě silvestrovské oslavy moc neberou. Poslední 4 roky se můžu vymlouvat na děti a brzké vstávání, na co jsem se vymlouvala před tím, nevím, každopádně nejsem slavící typ a spát chodím pravidelně před půlnocí. Nový rok tedy bývá většinou vcelku příjemný den, ideální k novým začátkům, ale ne ve stylu "zhubnu deset kilo", nebo "už nikdy ...". 


Je ale pár věcí, které bychom doma měli dělat líp, resp. ve kterých bych měla být důsledná (což nejsem nikdy). Tady jsou:

Děti, maminka není vaše uklizečka, svoje hračky budete uklízet samy, stejně tak nádobí po jídle. 

Samozřejmě, že si za tohle můžu sama. Dlouho se mi zdálo, že jsou děti příliš malé, aby po sobě uklízely, navíc jim to neskutečně trvá, já se na to nemůžu koukat, takže tolik "pomáhám", až všechno udělám sama, což už ony teď dobře vědí. To samé s nádobím. Dojedí a běží si hrát. Co se děje s nádobím dál nikoho nezajímá. Na tomhle předsevzetí už pracujeme od Vánoc a jsme na dobré cestě.

Tohle nejím, nechci, nebudu.

Naše Ela moc nemluví, ale "fuj, fuj, hnus" (ano, to je doslovná citace) se naučila říkat velmi brzy. Když nemá na něco chuť, hodí do placu tuhle větu a "matko, starej se", čeká, jakou náhradní variantu vymyslím. Nemám si příliš na co stěžovat, naše děti toho jedí hodně, většinu zeleniny, všechno ovoce. Ale bohužel už vědí, že existují lepší věci, než to, co jim servíruji k večeři (myslím hranolky, pizza a párky) tak to zkouší. Tak s tím je konec, miláčkové.

Máme doma botník i věšák na vaše bundy. Víte, kde je?

Když přijdeme domů, děti vypadnou z bot a bundiček (někdy ještě ječí, ať jim jdu pomoc, když se v rozepínání zaseknou), načež to nechají ležet, kde to z nich spadlo a jdou dál. Mazlit se se psem, ten totiž nevydrží čekat ani vteřinku navíc, kterou by zabralo, kdyby své věci daly tam, kam patří. Já za nimi většinou táhnu nákup, čepice a spol., které nechali už v autě, případně ještě hračku ze školky. A místo abych je zavolala zpět, uklidím to za ně. Protože já to mám hned, ale jim by to trvalo půl hodiny. Tak to už se nestane.

Mytí rukou? Co to je?

Mytí rukou je totiž u nás zábava, jen pokud nejde o mytí, ale o pumpování mýdla a stříkání vody po koupelně. Oba ví, kdy, co a jak, ale nemají a to čas... O tom, jaké jsou děti prasátka a na co všechno přes den sahají se tu nemusíme bavit, že? 

O víkendu nemusím vědět, že jste vstaly...

Naštěstí nerada vyspávám, před sedmou jsem vzhůru skoro vždycky. Ale někdy bych už zase měla ráda svoje ráno, klid v koupelně, čas na víkendové patlání krémů, čištění zubů bez toho, aby mi někdo visel na rukávu a volal, že chce mlíko. Nutno říct, že junior už to umí a když se vzbudí, často si jde sám hrát bez toho, že by mě o tom musel přijít informovat. Takže už jen padesát dalších víkendů a snad máme vyhráno .-)).

Tak, teď už to víte. Děti si mě doma mažou na chleba. Ale něco s tím děláme. Hlavně proto, aby s nich vyrostli samostatní dospělí a ne sobci, kteří budou čekat, že kolem nich neustále někdo skáče. Mé přání do nového roku je i pro vás, ať  jste zdraví, ať vás provází síla a ať se nám daří vychovat z těch našich zlatíček slušné a šťastné dospěláky...

Hezký Nový rok,

                             Bára


You Might Also Like

9 komentářů

 1. Přeji vám všem vše dobré do nového roku a děkuji, že sdílíte některé Vaše myšlenky, ráda zjišťuji, jak to mají ostatní a že ve víře v lepší život nejsem sama.
  Jinak náš jedinacek mě má jak na podnose...ale cca 2týdny před vánoci jsem dostala zajímavou zpětnou vazbu a zkouším s tím hnout.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, ta zpětná vazba mě zajímá, nepodělíš se? 😉 já už si dýl uvědomuji, že jim tím opečováváním dělám medvědí službu a jsem rozhodnutá s tím skoncovat...

   Vymazat
  2. Mno...Vyhledala jsem pomoc profesionála, protože ač mám lásky a ochoty k čemukoliv sebevíc, stále nám to se synem skřípalo. A přišel ten Aha moment o tom, jak špatně mám nastavené hranice vůči komukoli a čemukoli a kolik škody a zmatku s tím nadělám:(( A je to pravda, funguje to! Přišlo to v pravý čas, protože jsme bez újmy zvládli předvánoční pobyt v nemocnici a následné dny péče zavření doma. A ubylo vnitřního vzteku. Tolik teorie jsem o tom načetla, ale neuměla jsem to použít.
   Takže tak....

   Vymazat
 2. Děkuji za námět k zamyšlení. Nechci se stat slouzkou dítěte/ deti. Mam zatim jedno, aktuálně 25 měsíců. Po přečtení článku jsem se chytla za nos, pac to jsem cela ja. Radši sama, hlavne ze rychle a spravne. Ale od noveho roku trvám na dvou věcech: sama se svlect a oblečeni mi podat ( zvládne čepici, nakrcnik, kombinezu, leginky a ponožky) a vecer spolecne uklízet hračky �� chce to jen trpělivost a pevné nervy. Ale to se lehce řekne a hůř děla �� Klára

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je pravda, ale z u našich vidím, že jsem se chytla, po pár dnech už po sobě po jídle uklizi automaticky a s hračkami se to taky zlepšilo 💪 tak jen vydržet...

   Vymazat
 3. Pod to bych se taky podepsala. Držím palce, ať se ti to všechno podaří dodržet! A všechno nej do nového roku!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky moc, i tobě, vše dobré v novém roce, Bára

   Vymazat
 4. Báro, předsevzetí máte super a myslím si, že se povedou, hlavně nějak začít. Vy máte děti ještě malé, ale je fakt vopruz, když tohle samé dělá devítileté dítě..přítelův syn vstane a hned jde tátu budit, sám si nehraje, ani nevezme nic k jídlu (máslo hledal naposled v šuplíku, o existenci lednice asi netuší). V pokoji jsou po zemi všude poházené hadry a hračky, sám si neuklízí a my to po něm sbírat nebudeme, i když tak jednou týdně se přítel naštve a na ten bordel se nemůže dívat a uklidí to sám. U nás je blbý ještě to, že tam není pořád, takže ani nevidí, že se někdy pere, uklízí, vaří, takže vůbec neví, kolik času to zabere..ale ono to neocení ani asi vlastní děti co?:D Máte štěstí, že děti jedí skoro všechno, syn nejí žádné ovoce ani zeleninu (vůbec nic, teda pokud rajskou a svíčkovou nepočítáte do zeleniny, brambory nejí, jen kaši..) a když se nenají, tak je protivnej a hysterickej, takže nejde nechat bez jídla, že se příště poučí, leda bysme chtěli bejt zalezlí v kuse doma. Takže Vám budu držet palce, ať předsevzetí dodržujete, čím jsou děti starší, tím hůř se to budou učit. Chápu, že to máte sama hotové všechno rychlejc, že se Vám děti zdály moc malé, ale ono to od určitého věku fakt není vůbec roztomilé, že nic neumí, ale vadí to denně v běžným provozu, všude se chodí pozdě a tak.)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ou :( to zní jako velmi komplikovaná situace, přeji, ať to zvládnete, děti prostě potřebují pravidla a řád a s těmi nevlastními je všechno určitě těžší. Držím palce, Bára

   Vymazat

Díky, že čtete...