Velký opalovací speciál (i pro děti)

7:30

Tak. Protože mi k tématu opalování přišlo na Instagramu pár dobrých otázek, rozhodla jsem se, dát všechno, co o tom vím do tohoto článku. Jestli vás zajímá, čím a proč mazat či nemazat a kde to sehnat, čtěte dál...

Zdroj obrázku zde.
Kůže žije. Dýchá, absorbuje... vše. A proto vážně záleží na tom, co na ni natřeme, protože látky obsažené v mazadlech pronikají do našeho těla

Standardní opalovací přípravky jsou chemické směsy obsahující například tyto látky:


  • Oxybenzon - účinně pohlcuje ultrafialové světlo, je ovšem podezřelý, že způsbuje chemickou nerovnováhu a poškození buněk a může tím podpořit vznik rakoviny. Proniká do pokožky, dostává se do krevního oběhu a působí podobně jako hormon estrogen.
  • Retinyl palmitát - může urychlovat rozvoj kožních nádorů, pokud se aplikuje na pokožku vystavenou slunečnímu záření.
  • Ethylhexyl metoxycinamát (EHMC) - podle posledních výzkumů přeměňuje UV záření EHMC na jinou látku a ta může poškozovat DNA. Nutno poznamenat, že od používání této látky v opalovvacích krémech se potichu ustupuje. To, že je genotoxická a teoreticky tak způsobit mutace genomu lze považovat za prokázané.
Co znamená UVA a UVB, co je to SPF?

UV je zkratka ultrafialového (ultraviolet) záření. Ve zkratce UVA se pod "A" skrývá "aging", tedy stárnutí. Tohle záření představuje 95% UV záření, které dopadá na zemský povrch a to i když je zataženo. Proniká hluboko do pokožky a při dlouhodobém působení může způsobit fotostárnutí, sluneční intoleranci, poruchy pigmentace, nebo vývoj rakoviny kůže. Ve zkratce UVB je "B" "burns", spálení. Právě toto záření je odpovědné za naše opálení a samozřejmě také za spálení, alergické realce a rakovinu kůže. SPF je skratkou pro "sun protection factor". 

Zdroj obrázku zde.
SPF faktor, tedy to číslo, které nadete na opalovacím krému udává, kolikrát vám krém prodlouží bezpečný pobyt na slunci, tedy o kolik minut vám namazání oddálí zčervenání kůže při pobytu na slunci. Například, když vylezu ven a spálím se po deseti minutách a namažu se krémem s SPF 30, měl by mi zaručit bezpěčný pobyt po dobu 10x30 minut (v laboratorních podmínkách). To se ovšem týká pouze UVB záření! UVA je na těch lepších krémech v kroužku a ten kroužek je velmi významný, deklaruje totiž, že stupěň ochrany proti UVA záření je alespoň 1/3 udávaného SPF faktoru.

A teď už (konečně) k těm opalovacím krémům. 

Opalovací krémy brání naši kůži dvěma cestami. Většinou kombinují chemické a fyzikální filtry. Chemické filtry se vstřebávají do pokožky a mohou vyvolávat různé reakce, jsou to různé sloučenyni, které pohlcují UV záření uvnitř naší pokožky a přeměňují toto záření na teplo. Fyzikální (nebo minerální) filtry prostě rozemleté minerální látky, které na povrchu kůže vytvoří nepropustnou bariéru a do pokožky se nevstřebávají. Nejpoužívanější minerální filtry jsou oxid zinečnatý a oxid titaničitý (dle nejnovějších studií je tato látka ovšem také problematická).

Opalovací přípravky, které mají pouze fyzikální filtry jsou vyhodnocovány, jako ty nejbezpečnější, nevyvolávají alergické reakce, ale třeba se hůře roztírají a většinou jsou dražší.

Pokud si tedy nechcete do těla pouštět zbytečně nějaký chemický koktejl, pečlivě bych vybírala, čím se (a děti ještě víc) namažete. Tady je můj seznam těch nejbezpečnějších opalovacích krémů.

Wooden Spoon - opalovací krém s SPF 50, obsahuje pouze oxid zinečnatý a přírodní oleje, nejepší volba.

Tyhle další krémy také můžu doporučit, ale obsahují už kombinace minerálních filtrů a mohou se lišit v tom, jak snadno se roztírají a nekteré mohou vysušovat pokožku...

HristinaAcorelleBioderma Photoderm Mineral.

Tak, tolik k mazání, podle mého nejlepšího vědomí a svědomí. Pokud chcete čistou přírodu, nebojte se malinového, nebo mrkvového oleje, oba mají také přirozený SPF faktor 50. Když takové mazání doplníte ještě oblečením s UV faktorem, nemusíte po chemii sahat vůbec.

A ještě dva vyzkoušené typy "po opalování". Teď v létě přidávám dětem do vany asi kávovou lžičku kokosového oleje. Rozpustit pod proudem. Efekt na pokožce uvidíte okamžitě, vláčná, hebká, vyživená a navíc dokonale voní... A pokud chcete mazání, mrkněte na tento dětský měsíčkový balzám. Obsahuje pouze přírodní látky, nebo jejich deriváty a pokožku do hloubky hydratuje a regeneruje. To, že měsíček lékařský regeneruje pokožku je známá věc, tenhle balzám si zamilujete...

A to je všechno, doufám. Jestli myslíte, že jsem na něco zapomněla, dejte vědět. A jestli vám tenhle článek pomohl trochu se v opalovacích přípravcích orientovat, taky se můžete ozvat, budu ráda...

Hezký den,

                    BáraV tomhle článku  byly použity externí zdroje: Vylectese.czEkolist.czLaroche-posay.cz


You Might Also Like

0 komentářů

Díky, že čtete...