Rok bez nakupování - JAK TO DOPADLO?

7:30

Před rokem touhle dobou mě cestou autem napadla vskutku geniální myšlenka. Co kdybych si rok nekoupila nic na sebe? Hned jsem se s tím samozřejmě svěřila na svém instagramu a pak už nebylo cesty zpět. Bez přípravy, bez nakupování do zásoby... Prostě jasný cíl. Jeden rok bez nákupu oblečení, bot i doplňků. 


A proč jsem do toho vlastně šla? Měla jsem dva hlavní důvody. Prvním byl neustálý problém "už zase nemám co na sebe", ale s ním související přetékající skříň s oblečením. Druhým pak nesmysl, že jedna polovina planety něco za pár centů vyrobí, pak to k nám putuje tisíce kilometrů, my si to s tisícinásobnou marží kupujeme, ale je to vlastně klasická lose - lose situace. Prostě jsem chtěla najít svůj styl, získat odstup, zjistit víc o svých nákupních stereotypech a přestat podporovat novodobé otrokářství v asisjkých továrnách (neříkám, že je to tak vždy). 

Jak mi to šlo v prvních měsících si určitě přečtěte ve starších příspěvcích. Jo, bylo to těžký. Kuk SEM. I když jsem odhlásila všechny newslettery oblíbených obchodů a snažila se neklikat každý večer na zootí novinky... každou chvilku jsem viděla na někom nějaký kousek, který jsem strašně chtěla. A nakonec si ho samozřejmě nekoupila. V téhle fázi mi nejvíc pomohlo odložit nákup na druhý den. Věřte mi holky, když něco odložíte na druhý den, ráno si na to už ani nevzpomenete...

Jaro a léto jsem ale zvládla celkem bez problémů, ráda nosím šaty a jsem děsně konzervativní, takže mi stačilo točit několik mých oblíbených. Trochu zádrhel přišel s podzimem, vytáhla jsem džíny, svetr a hotovo. Já byla spokojená, ale nebudu vám lhát... manžel tuhle nedávno hlásil něco o vzhledu bezdomovce .-)) 

Co mě na týhle výzvě nejvíc překvapilo? Podpora. Ve slabých chvilkách (a že jich nebylo málo) jsem si často vzpomněla na vás všechny, kteří mi fandíte, psali jste mi hezké zprávy, ať vydržím a že jste taky začali víc přemýšlet o tom, co kupujete. Děkuji. To byl nakonec ten hlavní motor, že jsem v nenakupování vydržela. Co mě překvapilo negativně byl nesouhlas okolí a rady "už si konečně něco kup" protože podle mě k tomu nebyl důvod... Když si vezmete, že pravděpodobně nosíme pouze 20% svého šatníku, měli bychom se všichni oblečení spíše zbavovat. A to jsem taky celý rok dělala. Dnes je moje šatní skříň poloprázdná a pozor, já mám co na sebe.

Jedno z dalších úskalí a doba, kdy často kupujeme věci, které pak neunosíme jsou "akce". Myslím svatby, večírky... to jsem řešila tak, že jsem si něco půjčila. Určitě taky máte kolem sebe nějakého nákupního maniaka ,)

A nevynahrazovala jsem si nenakupování pro sebe nakupováním pro děti? Já myslím, že ne. I když naše děti mají 90% oblečení z fast fashion řetězců. Je to tím, že prostě pořád něco potřebují a tím, že tohle neumím plánovat. Jak skokově rostou, beru to, co mám nejblíž a přiznávám i to, co je často nejlacinější, když jim to je jen pár měsíců. Věci od lokálních značek kupujeme jako spestření a snažím se, aby to opravdu vynosili.

Co mi nejvíc chybělo? Víc basic triček. Ale pozor, nemyslím ty basic trika, která prodávají řetězce, trika, která otočí švy při prvním praní, leze z nich břicho a už je nikdy nevyžehlíte do původního tvaru. Myslím basic trika z krásné vysokogramážové bavlny (nebo bambusu), ideálně prodloužená, s dlouhým i krátkým rukávem... Na jedno takové jsem teď narazila v Nila store a kdyby je měli ve více barvách, beru všechny. 

Co jsem o sobě zjistila? Jsem ten typ, který by mohl strávit život v teplákách a naprostý módní ignorant. Kdybych svým "nevzhledem" neobtěžovala okolí, vůbec bych své ošacení nemusela řešit. A jsem klasický milovník uniformy. Ale takové, kterou si člověk sám zvolí. Třeba jako Steve Jobs. Opravdu s tím odpadá tolik starostí, že to znatelně uvolní hlavu smysluplnějším činnostem.

Co jsem zjistila o dnešním módním průmyslu? Je to bída. Pokud se na nabídku řetězců podíváte kritickým okem, na štendrech visí hadr vedle hadru. A všude jsou si vesměs podobné. Složení z umělých vláken, střihy aka sešijeme dva obdelníky a stáhneme je mašlí. Je prostě vidět, jak se na všem šetří. Zároveň jsem ale objevila spoustu lokálních značek, od kterých chci svůj šatník obnovit. A když už řetězec, tak alespoň pro klid duše takový, kde trochu myslí na udržitelný rozvoj. 

A nakonec, můj cíl pro další roky... Udržitelnost. Jinak by to ani nešlo. Myslím si, že to co ráda nosím je "preppy" a toho se chci držet. Vsadit na méně kousků, ale o to kvalitnějších, prostě už na to mám věk ,)

Hezký den, dejte vědět, pokud vás ještě něco o nenakupování zajímá, ráda odpovím,

Bára


PS: nenákupní rok jsem ukončila asi o 3 dny dříve, koupila jsem si v Nila store TOHLE triko a džíny z LindexYou Might Also Like

8 komentářů

 1. Jsi hrozně statečná a super článek!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :)) děkuji, už vím co chci, odřeknout si pár hadříků podle mě stojí za to, pokud je výměnou kvalitní a nadčasový šatník...

   Vymazat
 2. Ty víš, jak já Tě za to obdivuju a ukázalas mi nový směr. Rok nenakupovat nedokážu, ale díky Tvému roku jsem na tom já určitě o 50% líp než jsem jako shopping maniak byla :-P

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Veru, ty jsi zlaticko, děkuji a víš, ze ty mě zase inspiruješ k digitálnímu detoxu, takže win-win 😘

   Vymazat
 3. Super! Já teda co mám malého už nakupuju mnohem míň, vlastně si ani nemůžu vybrat krom funkčního sportovního oblečení - ty hadry v obchodech mě taky dostávají. Mě by zajímalo více tipů, kde sehnat pěkné, kvalitní oblečení :)

  OdpovědětVymazat
 4. Dekuji za postrehy, chvili jsem si rikala, ze bych do toho sla taky, ale ja bych to asi nedala. Nejsem nakupni maniak, ale obcas si neco dopreju. Ale uz dost dlouho jsem si nic nekoupila v nakupaku, na coz jsem hrda :)

  OdpovědětVymazat
 5. Gratuluji!! Zrovna dnes jsem měla po delší době vycházku do nákupního domu a odcházela jsem s pocitem, že zas budu letos úplně out, protože absolutně nerozumím tomu, co se nosí. Vše umělé, nekvalitní, jen co trochu stoupne teplota, přilepi se to na tělo a smrdí to. Na druhou stranu, nevšední věc, která vypadá dle mých představ je zase finančně náročná až neúnosná. Musím najít kompromis.

  OdpovědětVymazat
 6. Obdivuji a fandím! Sama jsem bývala nákupní maniak, na mateřské se to dost změnilo. Hlavně proto, že mám zásoby oblečení z před-dětného období, které teď stejně neunosím, a že vlastně moc nepotřebuju. Všechno uplé, vypasované a kancelářské maximálně nahrazuji volným a pohodlným :)Co je pro ně větší problém než udržet se v nakupování hadříků, jsou takové doplňky. Tu mám pocit, že potřebuji tyhle nádherné nadčasové hodinky, batoh nebo náušnice....ale snažím se i tak držet na uzdě :)

  OdpovědětVymazat

Díky, že čtete...