Rok bez nakupování - co jsem nosila

22:42

Dámy, jestli je mezi vámi nějaký opravdový módní nadšenec, tak pozor, ať neomdlíte... 


Víte, že do konce mého nenakupovacího roku zbývá jen deset dní?! Čtyři roční období a nic nového v šatníku. Když jsem se pro tuhle výzvu rozhodla, byl akorát konec dubna, začínalo být teplo a já se těšila, až vytáhnu všechny letní šaty, prostě žádný problém... až na to, že mi polovina z nich nebyla a druhá polovina už měla (a má) to nejlepší za sebou, ale zvládla jsem to. Ukázalo se, že mi na léto stačí dvoje šaty a jeden cardigan. Už je to tak...

Teď je populární psát (a žít) o jakémsi minimalismu, o třídění šatníků (abyste mohli nakoupit nové nepotřebnosti), o capsule wardrobe, o minimu 30 nošení... Určitě je skvělé, že o nakupování a nenakupování začínají lidé více přemýšlet, ale trochu se bojím, jak na to reagují řetězce. Taky bych ráda věřila tomu, že všechny ty Conscious a Sustainable kolekce vyrobili jednorožci, ale o to víc mě děsí, jak tedy vznikají ty klasické?

Ale zpět k obsahu mé skříně. Já mám jen dvě sezóny, léto a zimu. A ať počítám, jak počítám, za zimní sezónu jsem vytáhla jen těchto 15!!! kousků.

3x džíny, 2x černá trika, 2x růžová trika, 1x bílé triko, 3x cardigany, 2x mikiny, 2x bundy. Celou zimu, nic jiného... Osobně nemám pocit, že by mi něco chybělo, líbí se mi, že většina mého šatníku má za sebou asi 150 nošení. Vím, že by můj šatník vypadal jinak, kdybych chodila do práce, ale trávím dny cestou do a ze školky, na dětských hřištích, doma... Tak to prostě je.

Jedna z vás se mě nedávno ptala, zda mi něco opravdu nechybělo... A ne. Na to, že jsem tuhle výzvu předem neplánovala se ukázalo, že z praktického hlediska mám všechno, co potřebuji. 

Mám teď trochu opačný problém. Nemám co si koupit. Tedy, ne že bych nechtěla, ale když se kouknu na nabídku zdejších obchodů, ta hadrovitost přímo bije do očí. Všude visí šaty divných pytovitých střihů, oblečení z umělotiny a hlavně... nesmyslné trendy. Neříkám, že není fajn si sem tam koupit nějakou trendy věcičku, ale ten tlak k tomu, abyste si koupili určitý trend jen proto, abyste světu ukázali, že víte, že je to trend... neznám větší nesmysl. Pojďme se mrknout třeba na džíny. Před dvěma roky jste museli mít "boyfriendy", pak "mom", pak ty s velkejma dírama na stehnech a letos na jaře ty s nedošitejma nohavicema. Raději nechci vědět, jaká vlna přijde na podzim. Džíny miluju, ale jestli člověk nějaké potřebuje, tak jsou to tmavěmodré slimky bez jakýchkoli děr, oprání a podobných "módních" vylepšení.

Ale co jsem dnes hlavně chtěla sdělit. Našla jsem svoji cestu... Vím, že nezvládnu nakupovat jen u místních malovýrobců a designérů, vím, že si pro svoje další džíny skočím třeba do Lindexu. Ale jsem si jistá, že budu nakupovat málo a jen to, co mi bude sloužit roky a budu to opravdu potřebovat a nosit. 


Bára

PS: víte, že v neděli začíná Fashion revolution week? ,) A já chci vědět "who made my clothes"!


You Might Also Like

4 komentářů

 1. Ty bláho, gratuluju! taky bych to chtěla zredukovat na minimum, jsem na cestě, ale takhle daleko teda nevím jestli zajdu, klobouk dolů!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, ono asi není potřeba zacházet tak daleko, třeba manžel by určitě ocenil, kdybych nosila i v zimě víc šatů a nějakých hezčích věcí, možná je to nenakupovaní jen skrytá lenost ;)

   Vymazat
 2. Myslím, že hodně záleží na životním stylu. Pokud je žena doma, jde do školky a pak s dítkem na písek, tak jí opravdu stačí pár kousků. Proč ne. Je to praktické a jednoduché. Po ukončení mateřské mohou vzniknout jiné potřeby. Každá žena je jiná. Některá chce chodit s kamarádkami ven, na výlety do přírody, s manželem na luxusní večeře, za kulturou, do práce atd. Myslím, že na každou příležitost je dobré mít různé oblečení. Já ho mám spousty a hodně si šiji, protože mne to baví. Móda je něco, co mne spojuje se sestrou (je stejně švihlá) a vlastně i je to zábava pro manžela. Rádi si zajedeme na víkend a fotíme. Sám mi řekne, ať si ušiju něco nového na dovolenou a sám mi i koupí látky. I on se rád hezky oblékne, aby mu to slušelo. Nemá jen pár košil, protože má rád různorodost. Každý jsme jiný a to je dobře! S plýtváním nesouhlasím, ale pokud je to pro někoho radost, tak proč nemít třeba 50 šatů. Já je unosím, některé mám už dvacet let, protože mi bezvadně sedí. Neni důvod se jich zbavovat. Ovšem mně by prostě dvoje nestačily.

  Hezký článek, líbí se mi upřímnost a věčnost

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A já ráda sleduji na tvém insta tvé šaty, ale moje cesta by to nebyla, jsem přehnaně konzervativní, bojím se, že by mi vážně bylo nejlépe v "uniformě", něco ve stylu Steva Jobse .))

   Vymazat

Díky, že čtete...