5 otázek o udržitelném rozvoji pro firmu Lindex (s odpovědmi)

14:22

Zaznamenali jste kampaň "who made my clothes", která probíhá v rámci Fashion revolution week? Mě téma udržitelnosti v módě hodně zajímá, byl to jeden z faktorů, proč jsem si naordinovala rok bez nakupování oblečení. A chci vědět "who made my clothes". Poslala jsem proto firmě Lindex, která se zdý být průkopníkem v propojení fast fashion a udržitelnosti 5 otázek, které mě k tomuhle tématu nejvíc zajímají...

Zdroj obzázku Lindex
Na otázky mi odpověděla Miriam Tjernström, Press Relations Manager pro oblast udržitelnosti. Zpět do češtiny jsem je přeložila já, jak nejlépe dovedu.

1. Jak společnost Lindex nakládá s použitým oblečením, mají zákazníci možnost, přinést oblečení, které už nechtějí, aby bylo nějak dále zpracováno?

Ve Švédsku, Finsku a Norsku mají naši zákazníci možnost odevzdat v našich prodejnách jakékoli oblečení. Přijímáme zpět všechny typy textilií bez ohledu na to, kde je zákazník koupil. Tento servis plánujeme rozšířit i do dalších zemí, kde Lindex působí.

2. Je plat vašich zaměstnanců v dodavatelských zemích (speciálně Bangladéši a Pakistánu) takový, aby pokryl jejich životní náklady?

V souladu s Kodexem chování BSCI (pozn. BSCI je iniciativa Asociace zahraničního obchodu – FTA, jejímž cílem je zajistit, aby na trh byly dodávány jen výrobky, při jejichž výrobě a distribuci jsou respektovány základní pracovně právní a etické zásady. Jedná se o iniciativu, která je postavena na podobných zásadách, jako jsou obsaženy v normě SA8000 pro sociální odpovědnost.a místními zákony jsou naši dodavatelé povinni platit minimálně zákonem stanovenou minimální mzdu. Minimální mzda je však často na úrovni, která není ekvivalentní životním nákladům. V společnosti Lindex tento problém uznáváme a snažíme se vytvářet takové podmínky, aby zde došlo k posunu. V Bangladéši jsme se společně s dalšími společnostmi podíleli na dovoláních vůči bangladéšské vládě, týkající se pracovních nepokojů, jejichž cílem bylo zvýšením zákonné minimální mzdy. Spolu se společnostmi Solidaridad a Fair Wage Network spolupracujeme s továrnami v Číně s cílem zlepšit postupy odměňování zaměstnanců a zavést systémy, které zajistí spravedlivé mzdy. Spolu s dodavateli také podporujeme poskytování nepeněžních náhrad, například péče o dítě, dotace na potraviny, dopravu, nebo vzdělávání a školení.

3. Kontrolujete u svých dodavatelů, zda v jejich továrnách nepracují děti?

Lindex striktně zakazuje dětskou práci a bere každý náznak tímto směrem velmi vážně. Před tím, než začneme s konkrétním dodavatelem spolupracovat, vždy navštívíme jeho pracoviště a podrobně kontrolujeme všechny aspekty, abychom se ujistili, že budou dodržovat náš etický kodex. Tento kodex vychází z evropských směrnic BSCI, které jsou založené na deklaraci lidských práv OSN a na úmluvách OSN o pracovních podmínkách. V průběhu spolupráce dodržování těchto standardů samozřejmě kontrolujeme.

4. Kontroluje Lindex subdodavatele svých dodavatelů, zda se i oni řídí stejnými principy?  

Transparentnost v dodavatelském řetězci je velkou výzvou pro nás, i pro celý fashion průmysl jako celek. Ušli jsme dlouhou cestu v práci s našimi přímými dodavateli a nyní se zaměřujeme právě na další články tohoto řetězce. Pro nadcházejcí roky je právě transparentnosti v dodavatelském řetězci jednou z našich priorit.

5. Společnost Lindex má na svém webu rozsáhlé informace o udržitelnosti a o tom, co v této oblasti podnikáte (najdete je ZDE). Jsou ale stále pouze v angličtině, plánujete přeložit je i do dalších jazyů?

Náš aktualní Sustainability report je pouze v angličtině a prozatím neplánjeme aktualizovat ho do dalších jazyků. Pokud jde ale o naše další projekty v oblasti udržitelnosti, hledáme možnosti, jak je nabídnout našim zákazníkům ve více jazycích.


Tak, já děkuji Lindexu za odpovědi. Nemám s nimi žádnou spolupráci, psala jsem jim jako každý běžný zákazník a jsem příjemně překvapena, protože se mi zdá, že svoje cíle myslí vážně. Už teď je 100% oblečení pro děti vyrobeno z udržitelných zdrojů, většina má mezinárodně uznávaný certifikát GOTS (global organic textile standard). Do roku 2020 plánují mít z trvale udržitelných zdrojů 80% celé produkce.

Díky a vám hezký den,

Bára

You Might Also Like

3 komentářů

  1. líbí se mi,že jsi jim rovnou napsala!

    OdpovědětVymazat
  2. To zní zajímavě :) Lindex mám moc ráda, je pravda že sice nejsou nejlevnější ale zase se aspon snaží, to jo :)
    Lenny v Dánsku

    OdpovědětVymazat

Díky, že čtete...