Rok bez nakupování - 10. měsíc

11:31

Deset měsíců! Věřili byste tomu? Já teda ne, rozhodně ne v květnu 2016, kdy mě tahle "šílená" výzva napadla .-)) Jak se z nákupního maniaka může stát asketa s poloprázdnou skříní? Prostě všechno jde, když máte tu správnou motivaci...

A o té to dnes bude. Únor pro mě nebyl snadný, i když je to nejkratší měsíc v roce. Byla jsem se cournout nákupákem, strčila nos do Lindexu... a už už jsem si ty džíny a triko, na kterých visela cedulka "sustainable choice" koupila. Ale kromě toho, že je nepotřebuju a byl by to unáhlený nákup (něco jako hranolky, když vidíte logo mekáče .-)) mám své pochybnosti o novém trendu, kdy fast fashion řetězce vydávají části kolekcí jako udržitelné, recyklované, atd... nechce se mi tomu moc věřit a netrpělivě vyhlížím článek na Nila blogu, kde o tom Eva plánuje napsat něco víc.Takže co mě motivuje nenakupovat? Objektivně - nic nepotřebuju. Dvoje kalhoty a tři trika by mi stačily na celou zimní sezónu. Pořád si myslím, že vlastním příliš věcí, které mi nic nepřináší. Celé pojetí fast fashion je mi velmi proti srsti, nelíbí se mi, být "otrokem" marketingu. A co se mi na tom všem nelíbí nejvíc, je to neuvěřitelné plýtvání zdroji a znečišťování prostředí a dál se na tom chci podílet nejméně, jak dovedu. 


Zdroj obrázku: zde.
Ale radost si dělám jinak. Naše ložnice (protože je to nejsvětlejší pokoj v domě) se proměnila v malý rostlinkový inkubátor. Zasela jsem plno semínek bylinek, zeleniny, kytiček a když se objevily první lístečky, byla jsem radostí bez sebe. Tohle je zázrak, který nepřestane udivovat. Prostě, víc reálného světa, méně online, víc vlastního rozumu a méně životního outsourcingu

Hezký den,

                     Bára

You Might Also Like

6 komentářů

 1. Obávám se, že fast fashion není zrovna cílená na naši věkovou skupinu, zaměřujou se hlavně na mladý holky a těm je šumák, co nosí, odkud to je. Co by potom psaly na blogy a o čem by točily na youtube, kdyby nenakupovaly hadry a kosmetiku:D Aspoň já si to myslím, ale samozřejmě sama se snažím taky nenakupovat, vidím, že fakt nic nepotřebuju, mám pár věcí, který točím pořád dokola.)
  Nila blog jsem neznala a je to teda mazec, zrovna jsem dočetla o tom, jak se vyrábí merino vlna..to jsem teda netušila, jak to vlastně chodí, no je to síla a zrovna přítelův oblíbený materiál:( Tereza M.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, s materiálama je potíž, já třeba ráda šiju doma, ale výroba většiny látek taky nebude zrovna ekofriendly... řekla bych, že jedno z dobrých řešení je celková střídmost, ale člověk k tomu asi musí dospět, když mi bylo náct, taky byla sobota v nákupáku můj ideál stráveného dne .-))

   Vymazat
 2. Milá Báro, smím mít otázku? Připravovala jsi se nějak předtím, než jsi do toho šla? Jako zda máš boty na každé období, dost punčoch atd? Sleduji Tě už nějakou dobu (asi víš) a také jsem o tom přemýšlela. Já tedy, co mám děti, jsem nakupování obecně dost omezila, ale bojím se, že vůbec nic si nekoupit bych nezvládla. Třeba teď řeším dilema ohledně kabátu. Byla jsem rozhodnutá ho po zimě vyhodit (mám ho tak 8-10let a rozhodně už nehřeje), ale začíná teplo, tak o tom opět přemýšlím ... zda je nutné ho dávat pryč ... zároveň ale vím, že když to neudělám teď, tak před zimou ho nevyhodím a nový si nekoupím ... Omlouvám se, za dlouhý komentář :). Ale ještě jedna věc - neuvažovala jsi o tom, poodhalit, co všechno Tvůj šatník obsahuje? Já bych byla třeba zvědavá moc ;). Děkuji a těším se, až Tě poznám naživo :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Andreo, to je dobrý nápad na článek, ale asi budeš koukat, jak obyčejný šatník mám... ta zimní varianta jsou opravdu 3 trika, 3 kalhoty, 3 svetry... sice tohle rozhodnutí bylo v tom květnu taková hurá akce, ale věděla jsem, že mám všechno i na tu zimu, jeden hezký kabát, jedna teplá bunda, kvalitní kozačky v černé a hnědé... takové věci, které se dají kombinovat a hlavně... říkám si, že většina lidí má dost starostí sama se sebou, než aby si vsámali, co nosí někdo jiný,)

   Vymazat
 3. Tak to tě obdivuju! Já se poslední dobou snažím taky víc přemýšlet, ale pořád mi to nijak extra nejde, jsem holt jedna z fashion victims..:D Ale třeba se tam taky někdy dopracuju.

  xxx

  CITC

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Třeba jo. Já nijak neplánovala stát se minimalistou, přišlo to samo a pozor, zhoršuje se to... .-))

   Vymazat

Díky, že čtete...