Mom talks - děti na internetu

21:12

Napíšu to hned na začátek: "love and peace", jsou to vaše děti, dělejte si co chcete... ,)

Tohle je pro mě velký téma. Vystrkuje odevšud růžky velmi často, tak často, jako všechny ty fotky dětí na internetu. Děti v reklamě, děti kamarádek, děti na blozích, moje vlastní... A to nemám na facebooku ani jednu kamarádku, která by zveřejňovala denně fotky nějakého uslintance (omlouvám se uslintanci).

Přemýšlím o tom s každou fotkou našich dětí, kterou dám na internet. A já se vážně snažím nedělat to často, ale někdy mě, asi jako každou mámu, přepadne záchvat roztomilosti a už je to tam... Jenže si nemyslím, že je to správný. Myslím si, že kdyby si Ferda uvědomoval všechny souvislosti, určitě by se zvěřejňováním svých fotek na internetu nesouhlasil, El možná jo, ale kdo ví. Jako by děti neměly právo na soukromí, nebo ho měly menší proto, že se maminky chtějí pochlubit. Když si představím, že by mě takhle vystavovala moje maminka, tak jsem vážně, vážně ráda, že v 80. ještě neznali internet. I když jsem samozřejmě byla taky naprosto k sežrání a teď je o to svět ochuzen.

Já vím, že mám v tomhle směru sama máslo na hlavě. Někdy v začátcích psaní blogu mi to, že mám děti, přišla vlastně výhoda, protože co si budeme povídat, hezké fotky prodávají. A když jsem si kdysi myslela, že tohle bude trochu komerční místo, mít doma nějakou hezkou tvářičku na focení čehokoli, to se může hodit. Děti se prostě dají velmi lehce marketingově využít. Taky je pro mě těžký tomu pokušení odolat, ale rozhodla jsem se začít víc ctít jejich právo na soukromí.

Obecně se mi zdá, že se tohle v ČR zatím moc neřeší. U nás na vsi je soukromá školka, která každý den zveřejňuje fotky všech dětí, aby rodiče viděli, co všechno dělaly. Naprosto veřejně. Třeba v Německu (alespoň v těch školách, které znám) je to naopak, bez písemného souhlasu rodičů škola nesmí uveřejnit vůbec nic. A mě to přijde o dost rozumnější. I když, takže já škole nedám souhlas, ale sama budu zvěřejňovat kde co... 

Moc mě zajímá, co si o zveřejňování fotek dětí na internetu myslíte vy? Je to v dnešní době standard?

Hezký den,

                     BáraYou Might Also Like

20 komentářů

 1. Tak tak. Na mém soukromém fb mám nastavení viditelnosti pouze pro přátele. Můj příspěvek sdílet většinou nejde, a když ano, tak opět jej vidí jen společní přátelé. Někdy dokonce ani přátelé, jen vybraný okruh. Ale nedělám si iluze. Jednou to tam prdnu a fotka si okamžitě může začít žít vlastním životem. Ukládání a screenshoty zkrátka člověk nezakáže. Instagram mám veřejný a tam za ty dva roky fotka obličeje mých dětí byla maximálně třikrát. Ale přesně jak píšete. Když člověk svůj život veřejně prezentuje, daleko jednodušeji se dostává, kam chce. Určitá ztráta soukromí je daň za popularitu. Nebudu lhát, taky ráda "lezu" cizím do domácností na čumendu a pozoruji jak žijí,vypadají, oblékají se. Ale sama bych tohle nechtěla. Snad nejsem pokrytec... Děkuji za Váš příspěvek :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není to pokrytecké, každý si může vybrat, co bude sdílet a co ne... kromě těch dětí .-)

   Vymazat
 2. Přiznám jen to, že jsem matka. Žádné foto potomka jsem nikdy nikde nezveřejnila. Ať si to dítě rozhodne samo, až se bude chtít někde prezentovat. Vím, že bych měla na IG větší sledovanost, když bych představila mou krásnou rodinu, ale bojím se zlých lidí a hlavně ctím soukromí mých nejbližších. Na druhou stranu, ať si každý zveřejňuje, co chce v mezích slušnosti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že tvoje děti za zachování soukromí budou jednou rády, že na ně "kamarádi" nemají co vytáhnout. Lidi se pořád diví, co jde na internetu vyštrachat, prostě úplně všechno...

   Vymazat
 3. Ohledně škol/ táborů, atd a zveřejňování fotek. Ona každá mince má dvě strany. U starší dcery na začátku studia na gymnáziu jsme podepisovali, že souhlasíme s focením dětí a zveřejňování fotek.. hned v září byli na adaptačním kurzu a kluk, jehož rodiče nepodepsali svolení není na žádné (ani společné fotce). Bylo mu to moc líto..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tomu rozummím, ale ve školách bych byla alespoň pro soukromé galerie s heslem, veřejně se mi to vážně nelíbí a hlavně je to zbytečné... myslím...

   Vymazat
 4. Taky jsem to řešila, když jsem s blogem začínala. Pak jsem si ale řekla, že fotek dětí je plný internet a ty moje se ztratí jak čůrání v moři. Ctím ale zásadu, že nedávám nelichotivé nebo zesměšňující fotky, které by jednou mohly Erwínovi vadit. A samozřejmě nevystavuju naháče. To už si člověk opravdu koleduje, že se jeho fotka dostane do sbírky někoho, u koho by o to rozhodně nestál...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To teda, viz "kauza" s fotkama na Rajčeti, kde měly veřejné galerie z rodinných dovolených od moře statisícová shlédnutí...

   Vymazat
 5. Je to ošemetné. Já také zveřejňuji..bez naháčů... už se mi stalo, že se do mne pár lidí pustilo, že jako jim by se to nelíbilo, být tak malý a zveřejňovaní. Já jsem to pak dycky v sobě přehodnocovala a vlastně sem měla dojem,že když nebudu zveřejňovat, tak jen kvůli tomu, aby těhle pár lidí na mě nic nemělo.. ujíždim na instagramu, ale vlastně vždy tou fotkou chci inspirovat ..k výletům, aktivitám a jiným nápadům...na to mám větší ohlas, než ty negativní..snažím se vybírat zajímavé fotky a tak. Nefrkat celá alba fotek z dovolené u moře n horách,vánoce..at.na fb...mám spoustu fb "přátel", co to tak mají. Hromada "nicneríkajících" fotek, které jsou dle mje zajímavé jen pro osoby blízké a nebo ty, které se na akci podíleli zúčastinli..vždy si pak uvědomím, že já o tom alespon přemýšlým a hlavně počítám s tím, že až přinde den, kdy někdo z mých dětí řekne, že si to nepřeje a já to budu respektovat ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pravda... ta velká alba, všichni u stromku z deseti úhlů, hora dárků, rozmazanej řízek... .-)) proč? .-)))

   Vymazat
 6. Je to tak... dokud jsem nemela Rozu, z osobnich fotek nebylo na blogu skoro nic. A ted? Nejak jsem se rozjela... a na toto tema jsme meli doma diskusi. Manzel si to nepreje. Musim se krotit. Ma pravdu lide jsou ruzni a i kdyz nemam zrovna nejsledeovanejsi blog, buhvi kdo se tam kouka. Paradox je, ze na fb skoro fotky nedavam, na instagramu sem tam, ale na blog anonymne bych dala kde co. Sypu si popel na hlavu ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Najít správnou míru není lehký, navíc je to pro každého jinde. |Můj manžel na to má stejný názor, tedy nedávat nic. Já s ním souhlasím, ale mě trvá všechno dýl, takže se k tomu dopracovávám postupně...

   Vymazat
 7. Zrovna jsem na toto téma v úterý napsala článek. Nechci, aby mi jednou Žibřid řekl: "mámo, cos mi to udělala?". Já se teda snažím držet se od začátku a jak píšeš, fotky dělají blog. Každá se musíme rozhodnout, co vlastně chceme

  OdpovědětVymazat
 8. Někde jsem četla o tom, že osobní data a údaje budou uhlím 21. století, kdy budou všichni vydíratelní. Můj manžel, který pracuje v IT sféře, by nikdy nedovolil, abych dávala fotky našich dětí někam na veřejně přístupné místo. Na FB mám profil jen pro přátele. Na instagram nikdy nedávám děti tak, aby jim bylo vidět zcela do tváře.
  Jde i o spojení fotografií s údaji, které se objevují na blogu např. data narozenin, kdy se maminky chlubí, kdy jejich dítě oslavilo narozeniny, přibližná místa bydliště. Vlastně o těchto dětech se dozvíte uplně vše, aniž by ony o tom věděly.
  Dále je všeobecně známé, že facebook nebo google shromažďují data. Tak za dvacet let, kdy dnešní děti, budou v produktivním věku, na ně bude vše dohledatelné.
  Většina rodičů sice nedává na sociální sítě nahé fotky dětí, ale fotky v plavkách jsou de facto totéž. Velký počet zhlédnutí třeba u fotek z dovolené by měl být pro rodiče varovným signálem, že není něco v pořádku.
  Trochu jsem se rozohnila, ale někdy mám pocit, že rodiče pro sledovanost svého blogu dětem zcela odstraní soukromí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, Lindo, já s tebou souhlasím. I s PS dodatky. Je to prostě tak. Občas si potřebuju přečíst si takový názor od někoho z venčí. Ráda vidím, že automatické zveřejňování fotek dětí není nějaký standard. Naopak, podle mě se to brzy přehoupne na druhou stranu.

   Vymazat
 9. PS1: Každý člověk by se měl na internetu znemožnit sám.
  PS2: Z internetu nikdy nic nezmizí.

  OdpovědětVymazat
 10. Je to ozehave tema. Jsem na tom podobne, teda nemam blog, ale B.jsem uz na fb i ig dala nekolikrat, je to i o tom, ze mame pratele ne jen blizko ale i daleko, napr.v Australii a tohle je urcita forma jak si o sobe davame vedet. Ale jinak vic funguji na WA, kde fotky posilam konkretnim osobam a nikdo jiny je tak neuvidi. Ridila bych se heslem, vseho moc skodi.

  OdpovědětVymazat
 11. Je to ozehave tema. Jsem na tom podobne, teda nemam blog, ale B.jsem uz na fb i ig dala nekolikrat, je to i o tom, ze mame pratele ne jen blizko ale i daleko, napr.v Australii a tohle je urcita forma jak si o sobe davame vedet. Ale jinak vic funguji na WA, kde fotky posilam konkretnim osobam a nikdo jiny je tak neuvidi. Ridila bych se heslem, vseho moc skodi.

  OdpovědětVymazat
 12. Občas dávám fotky dětí nebo svoje na blog - šiju a oblečené to vypadá líp než na ramínku. Ale jak děti rostou, dělám to čím dál míň. Ale stojí mě to úsilí nepochlubit se, jak jim to sluší :) Manžel by raději, kdyby tam byla jen ta ramínka. Zásadně ale nezveřejňuju nic z našeho bytu, žádné zařízení, nic. Naše adresa je dohledatelná kvůli podnikání, tak to považuju za nutnost. Stejně jako avíza, že budeme na dovolené a pod.
  Nezveřejňovat naháčky, koupání, děti ukázané nebo prostě cokoli nelichotivého považuju za samozřejmost

  OdpovědětVymazat

Díky, že čtete...