Rok bez nakupování - 4. měsíc a Den udržitelné módy

7:19

Už je to 4 měsíce, kdy do mojí skříně nepřibylo nic nového. Překvapení měsíce? Jde to pořád snadněji... 

V srpnu jsem po dlouhé době vlezla od obchodního centra. Děti se přes léto hrozně vytáhly, takže jsme potřebovali novou výbavu... sháněla jsem základní věci, mikiny, tepláky... a stejně to byla bída, ale o tom potom... když jsem procházela v HM, Zaře a Marks a Spencer kolem štendrů s dámským oblečením, už na mě nic nevolalo "kup mě"... spíš "jsem hadr, jdi klidně dál..." Neříkám, že se v řetězcích nedá sehant hezký a kvalitní kousek oblečení, který neušilo děcko, ale je to hledání jehly v kupce sena... Už mě to prostě netáhne, i když se bojím, že propadnout tomu zpět bych mohla lusknutím prstu. Pomáhá mi, když si vzpomenu na ta kvanta trik, které nedrží tvar už po jednom vyprání, kalhoty s vytahanými koleny a šaty pytlovitého střihu, neb "úplet snese všechno". Děkuji, nechci.

Co mě ale táhne čím dál víc, je česká móda, udržitelné značky a oblečení, u kterého vím, kdo a za jakých podmínek ho vyrobil. A takových značek je spousta! Objevila jsem několik nových českých značek a holek, které šijí kvalitní oblečení za ceny, které si může dovolit každý, kdo přepne z kvantity na kvalitu. Začala jsem se těšit, až mi můj nenákupní rok skončí a nějaké takové šaty si koupím. 

Nadcházející víkend se chystám na Sustainable fashion day. Sice ne nakupovat, ale omrknout kvalitní a udržitelnou módu a poznamenat si nové zajímavé návrháře. Akce se koná v rámco MBFW a vstup je po registraci zdarma. Přidáte se?

A dovětek. I když jsem často na hřišti v teplákách, stejně si myslím, že se ve výsledku oblékám lépe, než dřív. Nešetřím si žádné hezké oblečení "na potom", ráda vytáhnu nejlepší šaty k nedělní kávě...

Hezký den, 

                    B.


šaty Lazy eye

You Might Also Like

8 komentářů

 1. Když jsem poprvé zahlédla na instagramu "rok bez nakupování oblečení", proletělo mi hlavou "wow, to bych nedala". Za ty čtyři měsíce Vás opravdu obdivuji. Takovéhle cíle si sice nedávám, o co se ale snažím už delší dobu je podpora malých českých značek. Na děti je toho všude plno, na dospělé je to trochu horší. Osobně už asi pět let ráda kupuji věci od Youngprimitive. Řetězce mě nikdy moc nelákaly. Jedinou je výjimkou je Lindex, kde se dají sehnat i celkem kvalitní věci. Pro mě je při nakupování základ přemýšlet, zda to mám kam nosit a k čemu nosit. Na mateřské se pak člověku smrskne šatník na minimum. Vlastně jsou dny, kdy bych si vystačila s pyžamem.:D Držím palce do dalším měsíců a těším se na nové postřehy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Youngprimitive je super, od těch si něco na jaře pořídím. Máš pravdu, že by člověku bohužel stačily tepláky a triko na většinu dní, ale snažím se nerezignovat a o o méně nakupuji, o to víc vytahovat to hezké oblečení...

   Vymazat
 2. Typ na českou značku? I za me velky obdiv..ja jen kazdy kousek obracim trikrat nez koupim, ale kupuju nadale..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Třeba ten výš uvedený Youngprimitive, Veronika Hubková, 7DUB, etikbutik....

   Vymazat
 3. Dnes jsem byla na "nákupech" v olympii .... pořídila jsem jen pro malého v HM, akce - 20 %. To dětské oblečení je ještě celkem kvalitní, horší je to u dospěláckého, na nic pro sebe jsem kloudně nenarazila, anebo neměla náladu to zkoušet, popř. bych k tomu stejně nic neměla a neměla to kam nosit :-D takže já poslední dobou kupuji hlavně pro malého a z jeho kousků mám větší radost, než z něčeho pro sebe! Není to úchylka? :-D Bohužel Lindex v Olympii v Plzni není :-(
  Jinak jsem také objevila kouzlo a nádheru místních značek, na fleru je toho spousta, krásné a kvalitní!
  Báro, máš krásné šaty, mám taky jedny stejného střihu, nechávala jsem si je šít na míru, z úpletové látky, ale moc se v nich necítím, jak jsou rozevláté, tak jsem ráda, když vidím, jak ti sluší :) Marcela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, taky myslím, že s dětským oblečením je to trochu lepší, materiály rozodně... jestli máš šaty v tomhle střihu, tak je určitě nos, ty musí slušet každému! mám tu rozevlátost ráda a hned je to jiný pocit, když jdeš v pěkných šatech... ,) B.

   Vymazat
 4. V Háemku mi taky připadá propastný rozdíl v kvalitě dětského a dospělého oblečení. Obecně nemám ráda obchody, které toho mají hodně a ty štendry úplně přetékají oblečením. Působí to hrozně lacině a kvalita je většinou hrozná. Mívala jsem ráda Promod, ale poslední dobou mi přijde, že šel s kvalitou také dolů.

  OdpovědětVymazat
 5. V Háemku mi taky připadá propastný rozdíl v kvalitě dětského a dospělého oblečení. Obecně nemám ráda obchody, které toho mají hodně a ty štendry úplně přetékají oblečením. Působí to hrozně lacině a kvalita je většinou hrozná. Mívala jsem ráda Promod, ale poslední dobou mi přijde, že šel s kvalitou také dolů.

  OdpovědětVymazat

Díky, že čtete...