Ušito doma - rozhovor se značkou Crawler

8:00

Dnes pro vás mám rozhovor s trochu větší rybou. Eva, která stojí za značkou CRAWLER také začínala u jednoho šicího stroje a šití doma po nocích. Vyrostla v uznávanou firmu, která je věrná svým kořenům a stále si potrpí na špičkovou kvalitu a materiály, ke kterým patří zejména merino.


 Proč právě merino? Můžeš i těm, kteří tenhle materiál ještě neznají přiblížit jeho výhody, co to vlastně je?

Vždy jsem tíhla ke všemu, co je přírodní, takže při výběru materiálů, ze kterých šiji vlastním dětem, vzešel brzy jasný favorit. Žádný syntetický materiál, byť funkční, nebude mít všechny přednosti merino vlny. Merino je vlna z ovcí žijících zejména na Novém Zélandu a v Austrálii. Je hedvábně jemná, prodyšná, poskytuje perfektní izolaci, nezapáchá  a její kouzelnou vlastností je, že v zimě hřeje a v létě chladí. Takto dokonalý materiál nám příroda poskytuje a kdo při nakupování oblečení přemýšlí šetrně a rozhodne se nosit tento ryze přírodní materiál, tak si ho jednoduše zamiluje.

Já sama mám pro děti oblečení z merina na zimu, jako spodní vrstvu. Přeci jen, je to vlna, takže v létě se bojím, aby se v tom nepřehřívaly. Jsou tyhle předsudky u zákazníků časté?

Letní merino jsem na zkoušku zařadila do sortimentu v roce 2015 – šlo o takovou průkopnickou činnost, protože většina lidí má zažito, že vlna = oblečení do chladných dnů. Nicméně, zákazníci velice rychle pochopili, že „slogan“ v zimě hřeje, v létě chladí, je opravdu pravdivý. A protože nechci, aby měl zákazník pocit, že sobě nebo svému dítěti obléká ve 30°C „svetr“, nechali jsme si pro rok 2016 zpracovat sníženou gramáž merina – odtud tedy název „letní merino“. Gramáž se pohybuje, dle barvy, v rozmezí 130-150g – na tělo je lehounké jako dech a neskutečně příjemné. Výborně se osvědčuje při sportu, kdy dokáže velice efektivně odvádět přebytečnou vlhkost od těla a jako bonus nezapáchá, takže stačí větrat. U dětí pak letní merino dopřává tepelný komfort v kočárku, autosedačkách, během spánku atd. Děti se nepřehřívají a je jim v merinu prostě „tak akorát“.Proč neberete materiál od českých ovcí? Liší se kvalita tolik, nebo se u nás ani ovce na vlnu nechovají?

Merino vlna musí splňovat především délku vlákna udávanou v mikrometrech. Tato délka zaručuje, že je vlna hebká, neškrábavá a nekousavá – vhodná i pro děti trpící atopickým ekzémem (též otestováno-má dcera jím bohužel trpí). Ovečky byly pro tuto vlnu vyšlechtěny a žijí v chladnějších a vlhkých oblastech. Surovou merino vlnu pak vykupuje výrobce příze, následně jde příze do pletárny, kde je upletena celá metráž, ze které my poté šijeme naše výrobky. Merino metráž nakupuji i od české pletárny, ale disponují bohužel jen pár barvami a zatím nedokáží uplést  žádné vzory, ve kterých jsou děti tak sladké.

Jaké byly vaše začátky? Máš nějakou radu pro ty, kteří šijí doma a třeba také sní o tom, že se jim povede vyrůst ve větší firmu?

 Všechny podnikatelské začátky jsou těžké. Stojí mnoho času, probděných nocí, obětí, stresu a v neposlední řadě peněz. Začínala jsem na FLER a šila z čisté radosti a potěšení – netušila jsem, že za nějaký rok  budu tam, kde jsem. Co se týče rady, tak bych každému, kdo má nějaký nápad, nadšení pro danou věc a 100% podporu rodiny, popřála, aby vytrval a šel si za svým snem. Někdy to bude hodně těžké, ale stojí to za to – plňme si své sny.


 Kolik lidí v současnosti zaměstnáváte?

Co se týče zaměstnanců, tak to je počet velice proměnlivý. Nikdy nás zatím nebylo více než 7. Bohužel, narážím čím dál víc na to, že sehnat šikovnou – resp. precizní švadlenu je téměř nadliský úkol – řekla bych, že jde už o ohrožený druh těsně před vyhynutím :-(

Připravujete už novinky pro podzimní / zimní kolekci, můžeš něco prozradit?

Novinek mám stále plnou hlavu, takže jen ten čas na realizaci, aby byl:-) Ale určitě novinky budou – prozradit mohu, že budou vznikat krásné neokoukané barevné kombinace v oboustranném provedení výrobků a přibudou úplně nové výrobky, které v nabídce zatím chybí - chci, aby človíček mohl být v merinu od hlavy po paty, ale více si už nechám pro sebe :-)

Všechny fotky jsou z webu Crawler, díky.


Zaujala vás tahle značka? Jestli chcete vidět celý jejich sortiment, kuk SEM.

My máme od značky Crawler ježečkový komplet už přes rok a musím říct, že je skvělý. Bereme ho s sebou samozřejmě v zimě ven, nebo na delší cesty autem, kdkoli...

Hezký den,

                     Bára

You Might Also Like

0 komentářů

Díky, že čtete...