Mom talks - falešná reklama na rodičovství

7:00

Pojďte si povídat o tom, o čem se příliš nemluví. Třeba o zkreslených očekáváních, rodičkovských tabu, nebo jako dnes... o falešné reklamě na rodičovství.

Rodičovský marketing je všude. Časopisy, ve kterých se z obálek smějí krásné, čisté děti, fotky super šťastných rodin, kde rodiče nevypadají ani unaveně, ani nasraně, maminky zářící štěstím, když jejich ratolesti říkají věty typu: "vaříš tu nejlepší brokolici na světě"... 
Firmy potřebují prodávat a na krásné věci se prostě líp kouká, takže samozřejmě všechna rodičovská témata obalují leskem. Ale proč ani vaše kamarádky a maminky neříkají všechno? Proč všichni podporují falešnou reklamu a vzbuzují tak v budoucích rodičích nereálné představy?

Proč vám někdo říká, "wow, super, že čekáte další miminko" a vy v tom slyšíte trochu škodolibosti a netušíte proč?

Rodičovství je zahaleno takovým nánosem pozitivní reklamy, že střet s realitou může být tvrdý dopad na zem. Četla jsem nedávno geniální přirovnání: (psali to Američané) "je to, jako když vyrazíte na dovolenou do Evropy, ale přistanete někde v Nepálu, i to je výjimečný zážitek, musíte na něj ale být správně zbalení". Trefné.

Vím, že se tady na blogu v poslední době objevuje víc článků z něčeho, čemu říkám "real life". Neznamená to, že si to doma s dětmi neužívám, že nejsem šťastná, nebo že se o ně starám nerada. Znamená to jen, že se nechci podílet na utváření falešného obrazu rodičovství, jako procházky růžovou zahradou, kdy k vám miminko přiletí na obláčku, je celou dobu zdravé, nepláče, neušpiní se, nemaluje po zdech a nepřivádí vás k šílenství... 

Co opravdu nemůžu vystát jsou věty typu: "Jeníček je to nejúžasnější a nejhodnějš miminko pod sluncem a dělá nám jen samou radost. Vždyť on se dovede jen usmívat." Ale taková miminka vážně neexistují. Nemyslím si, že by se maminky, které takové statusy píší, chtěly chlubit svým dokonalým životem, spíš nechtějí myslet na to, jak Jeníček celou noc vřískal a 3x je poblinkal... Teď trochu odbočím, ale první půl rok s oběma dětmi jsem si denně říkala: "fakt musím být pořád poblitá?"

Každé rodičovství (ano, i v případě tý mrchy, vaší sousedky, která neustále vyprávý o svých dokonalých, chytrých a hodných dětech, manželovi, který vydělává a se kterým má sex 5x týdně, je vždycky! upravená a nikdy se nezapomene divit, proč vy ne...) ... prostě každé rodičovství je jako horská dráha, plné ups and downs a někdy zatáček, kterých se děsíte už předem, takže jste radši, že nevíte, co přijde. 

Ty malé potvory, naštěstí vědí, že občas (často) potřebujete podporu, tak se na vás smějí, chodí se přitulit, učí se nové roztomilé věci... a na to špatné se rychle zapomíná. Ale pro vás, kteří teprve čekáte... je to tam a týká se to všech.

Hezký den,

                   Bára


You Might Also Like

6 komentářů

 1. Přesně!
  Někdy jsem se cítila hrozně, jako ta nejhorší matka, protože nejsem stále vysmátá a moje dítě neumí tohle nebo tamto. Jak to dělají ostatní? Potřebovala jsem slyšet, že i ostatní mají občas vztek, jsou vyčerpaní, poblinkaní a doma nemají uklizeno. Pochopila jsem, že je to normální stav, ale málokdo ti to přizná. Od té doby jsem v pohodě. Jak píšeš, je to prostě nahoru dolů, jeden den lepší, jiném horší. Důležité je, že v součtu převažují pozitiva. Svého lumpíka mám nejradši na světě! A zatímco to píšu, opět vyházel CD ze stojanu ;).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju, to je klasika .-)) já si vždycky říkám, že se tím děláním bordelu učí... stejně s tím nejde nic dělat .-))

   Vymazat
 2. Myslím, že spousta z nás má pocit, že mateřská dovolená by mělo být to nejšťastnější období v našem životě. A pokud není, docházím k závěru, že s námi něco není v pořádku. A tak radši lžeme. Sobě i ostatním. A z toho pak vznikají ty mýty o rodičovství. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak konec mýtům, chce to víc mluvit i o těch sktyrých stránkách....

   Vymazat

Díky, že čtete...