Vydržím nekoupit si nic na sebe jeden rok?

13:32

Tohle téma mi hryzá v hlavě už něco přes rok... Jde to, nekoupit si celý rok nic nového na sebe? 

Zkoušela jsem to už několikrát, ale nevydržela ani měsíc. Až květen 2016 byl první měsíc, kdy jsem si nekoupila nic nového na sebe. A chci v tom pokračovat. To, že si nechci kupovat nic nového na sebe neznamená, že se nezajímám o módu. Naopak, ale systém, kterým nakupuji oblečení je evidentně špatný, protože mám skříň plnou hadrů a i když jsem dosud nakupovala jako zběsilá, stále nemám co na sebe. A to si říká o razantní změnu přístupu.

Mám prostě špatné nákupní návyky. Věčně nakupuji online, polovina těch věcí mi ale nesedí a vracím je? Ne! Takže se mi ve skříni kupí hadry, které nenosím a ani nikdy nostit nebudu. A že bych chodila po obchodech a sofistikovaně vybírala a zkoušela... tak na to nějak nemám čas. A navíc nemám pocit, že by to bylo o tolik lepší. 

Problém číslo dva? Vážně nechci podporovat business model, kdy se v jednom koutě světa vyrobí látka, putuje někam, kde z ní šička za nereálnou mzdu ušije nějakou rouru a ta putuje k nám. To je přeci špatně! Dokumenty o tom, za jakých podmínek se vyrábí fast fashion jsou dnes veřejně dostupné a bezmyšlenkovitě to podporovat je myslím ostuda.

Problém číslo tři? Otrava marketingem. Tohle mě děsí. Stačí ještě někdo z vás sledovat, kolik kolekcí ročně návrháři vydávají? Mě se zdá, že do řetezců proudí nové hadry (protože to není věšinou oblečení) pořád. Jen co se tričko usadí na ramínku, pomalu na něj lepí cedulky "výprodej", aby udělali místo novému zboží. Reklamy, modelky blogerky, všichni se radují z nových kousků a vy máte věčně pocit "TO MUSÍM MÍT". Alespoň já to tak často mám. A s tím chci zkoncovat. Chci najít svůj styl bez ohledu na to, co do mě tlačí zdatní marketéři.

Podpoříte mě? Těch lákadel je všude spousta a já to chci vydržet! 

Díky za vaše názory a hezký den,

BáraYou Might Also Like

5 komentářů

 1. Tý brďo - velká vázva!!! To jsem tuze zvědavá:-O. Jen doufám, že Tě nebudu moc trápit novejma Lucky věcma:))). Držim palce...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, noo, mikča z Písku bude velmi nošená záležitost .-))

   Vymazat
 2. Sama nesnáším výmluvy na "až", nicméně až dokojím a stabilizuju šatník (rozuměj velikost prsou), ráda si to zkusím. Obecně se snažím podporovat slow fashion a české tvůrce už řadu let (ostatně od Lusindy mám řadu kousků a z Nily taky), jen mám trochu zábrany nosit šaty za dva tři tisíce na pískoviště, takže pak se uchyluju hlavně k Tchibu. Držím pěsti a těším se na další video!

  OdpovědětVymazat
 3. Jejda to tedy velmi obdivuji, sama si pořád říkám, teď si nic nekoupím. Nebo koupím si na sebe něco až zhubnu. A pak vidím nějaký kousek a za tuhle cenu? A neodolám, momentálně ujíždím na vinted, tedy výměna věcí. Ale opravdu Tě obdivuji a kéž by se mi také podařilo aspoň dva měsíce nic nekoupit, takže držím palce. Ivana (ivusep@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 4. Moc mě potěšil Váš článek. Už delší dobu jsem otrávená z obchodů, nakupování, reklamy, masírky. Díky stěhování jsem byla nucená udělat čistku v oblečení a teď chybějící doplňuji oblečením šitým na míru :) Chci nakupovat až tehdy, pokud to bude něco, co si nedokážu ušít (ani švadlenka) nebo pokud bych nesehnala vhodný materiál či barvu. Je to obrovská úleva, odprostit se od pocitu, že něco musím mít, jen proto že bych to měla mít a ne proto, že to potřebuji (nutně ;) Držím pěsti, ať se Vám Vaše rozhodnutí podaří dotáhnout do konce :)

  OdpovědětVymazat

Díky, že čtete...