GUILTY

21:05

Tento týden probíhající Fashion revolution week přesně spadnul do mého pravidelního jarního splínu. Neměla bych tilok číst zprávy. Ale k věci... Nestrkám hlavu do písku, jasně, že sleduju různé zdroje informací o tom, odkud pochází věci, které kupuju, ať jde o potraviny, oblečení, dekorace...

Jasně, že přemýšlím nad tím, jak někdo může prodávat triko za stovku, když ho vyrobí na druhé straně světa. Jak vám může přijít cokoli z eBay za dva dolary včetně poštovného, atd... 


Copak to je trvale udržitelné, aby jedna polovina světa žila v novodobém otroctví a vyráběla nesmysly, které ta druhá strana světa kupuje? Fakt to jde? Opravdu mě nezajímá, jak tyhle laciné výroby (čehokoli) devastují nejen lidi, ale i životní prostředí? 

No, do teď mě to evidentně zajímalo málo, nebo jsem si říkala, že to nemůže být tak hrozné... Může. A je. 

Takže kolik, že si vydělá průměrná šička v Bangladéši, která pracuje 16 hodin denně, 6 dní v týdnu... a odpověď je... asi 9Kč. Často jsou ze špatných podmínek svých zaměstnanců obviňovány řetězce s nejlacinější módou, jako Primark, Lidl... ale nemám iluze o tom, že dražší řetězce jsou na tom líp. Fast fashion je fast fashion. Jenže já to mám s fast fashion řetězci jako s McDonald, vím, že bych neměla, ale často se prostě neudržím... 

Přitom to jde jinak. Zrovna včera jsem sháněla dvoje stejné šaty v různých velikostech a protože mi bylo jasné, že v řetězcích asi nepořídím, mrkla jsem opět na Fler a byla překvapená, kolik holek umí šít hezké věci a to za cenu, kterou si můžu dovolit. 

Jde jen o to, že fast fashion řetězce mají tak zmáknutý marketing, že nás často zblbnou, chceme krásné věci hned. Chceme si udělat malou, lacinou radost. Chceme to, co nám každý den cpou až pod nos na fotkách v časopisech a na síti... takže jsme taky otroci.

Ale já si myslím, že s tím něco málo dělat jde. Že může každý, i já. Že příští krásná věc, ke mě nemusí letět přes půl zeměkoule. Může být vyrobená u nás, jen to ode mě bude chtít víc plánování, invence a méně unáhlených rozhodnutí. 

Co vy? Všimli jste si kampaně Fashion revolution week? A záleží vám na tom, odkud pocházejí vaše věci?

Hezký den,

                     Bára

http://fashionrevolution.org/
http://www.theguardian.com/business/2016/mar/13/lidl-jeans-bangladesh-worker-pay-23p-an-hour


You Might Also Like

5 komentářů

 1. Vsimla a jsem rada, ze si vetsinu obleceni siju sama a vyrabim si i klobouky. Skoda jen, ze boty se doma fakt vyrobit nedaji. Ty jen trochu upravuji. Nekdy ovsem taky neodolam a koupim si treba pruhovane tricko v hmku, protoze takovou latku nikde nemaji.

  OdpovědětVymazat
 2. Mas uplnou pravdu, taky se o tohle uz davno zajimam.

  OdpovědětVymazat
 3. Mas uplnou pravdu, taky se o tohle uz davno zajimam.

  OdpovědětVymazat
 4. Mas uplnou pravdu, taky se o tohle uz davno zajimam.

  OdpovědětVymazat

Díky, že čtete...