Aktivní čas s dětmi

8:00

"Já byla s dětmi celý den, takže teď chci čas pro sebe." "Víš, jak to je náročné, být celý den s dětmi?" A další podobné věty, kdy maminka říká, že je na konci svých sil... jasně, každý potřebuje pauzu a být doma s dětmi může být pěkně náročné, ale...

Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik času s dětmi trávíte aktivně? Neříkám, že by se maminka měla dětem věnovat 24/7, ale zdá se mi, že někdy je těch přítomných okamžiků prostě málo. Alespoň mě se to stalo... Takže to na rovinu přiznávám, telefon věčně někde poblíž, pustím ti pohádku, abych měla chvíli klid... prostě na mě přišla krize a ze všeho nejmíň se mi chtělo něco stavět, malovat, nebo hrát na schovku. Večer jsem stejně byla naprosto vyšťavená, ale když jsem se zamyslela nad tím, koli času jsem strávila s dětmi a ne vedle nich, bylo ho žalostně málo. 

Už jsem s tím zatočila. Nevím, co přesně mi pomohlo, asi jen uvědomění si toho problému. A už tu pro ně jsem. Paradoxně mě to stojí mnohem méně sil, protože oni to samozřejmě cítí, takže když se jim "přítomně" věnuju, za odměnu mi nechají čas pro mě. Taky se snažím je maximálně zapojit do všeho, co je doma třeba udělat, i když mi to samozřejmě zabere víc času...

Můj cíl pro každý den? Trávit čas s dětmi přítomně, věnovat jim plnou pozornost, naslouchat jim... a nezapomenout na to, že mám taky manžela... .-))
Hezký den, 

                       Bára

You Might Also Like

4 komentářů

 1. Báro, bezva článek, určitě by se s dětmi nějaký aktivní a přítomný čas bez čučení do telefonů atd. měl prožívat, sama mám trochu máslo na hlavě, ale pracuju na tom :-)
  Každopádně jsem byla na přednášce Marka Hermana, myslím, že máš tu jeho knihu o tom Marťanovi? :-) a to mi spadl velký balvan ze srdce, když jsem právě měla podobné výčitky, že se dětem dostatečně nevěnuji. Stále je prostě potřeba něco dělat jiného...
  A co řekl on? Že je to naprosto v pořádku! Dětem stačí za celý den 15min přítomné pozornosti, toť vše, velká úleva pro mámy a výčitky stranou :-) Právě ta dnešní doba je taková, že se kolem dětí a péče kolem nich děláme velký humbuk, vše se točí kolem nich, jen aby byly zabavení a měly se jako v bavlnce, ale to dříve nebylo. Dříve nebyl čas, máma prala plenky, vařila, uklízela, v pravěku také vše obhospodařovala a dítě bylo u všeho, ale že by si s ním někdo vyloženě hrál, to ne. Až v dnešní době je na nás vyvíjen tlak, že se dětem máme tak věnovat, je to nepřirozené, mámy vystresované a děti se neučí samostatnosti. Takže všeho s mírou, je v pořádku, když děti vidí, co se musí za ten den vyřídit, uklidit atd. a vše se netočí jen kolem nich :-) Myslím, že je osvěžující slyšet takový názor, moc mi to pomohlo. Příští týden jdu na jeho další přednášku a už se moc těším :-)
  Ale samozřejmě, že i nějaký čas by měl být vyhrazen jen pro ty děti, vyslechnout je, popovídat si s nimi, to je důležité, ale prý stačí jen ta čtvrt hoďka, tak nevím (taky mi to přijde málo):-)))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Soulasím, Herman je můj oblíbenec, knížka o Marťanovi teď už putuje po kamarádkách, je to prostě o balancu. Já si někdy říkám ,že se dětem moc nevěnuju, cíleně je nic neučím, spíš si vyprávíme a ukazujeme, co je kolem a pak jsem vždycky překvapená, co všechno už umí... .-)

   Vymazat
  2. Ty pocity chápu a jdu si vygooglovat toho Marka Hermana. Podle toho, co tu píšete, budou jeho knížky asi fakt zajímavé!

   Vymazat
  3. Doporučuji rozhovory s ním na www.rozhlas.cz :-)

   Vymazat

Díky, že čtete...