Co když vaše dítě není perfektní?

9:30

Tedy. Jasně že je. Vaše dítě, každé, a nejen dítě, i vy... každý je perfektní. To jen aby bylo pro začátek jasno. Ale. Co když vaše dítě není dost perfektní pro svět?

Pořád se mluví o tom, jak je dnešní svět složitý, jak je na všechny vyvíjen tlak, je třeba být silnější, rychlejší, dravější, mít ostré lokty a spoustu dalších věcí. Ale že to bude platit už u mimin mě před tím, než jsme si jedno pořídili (asi jako housku v sámošce) opravdu nenapadlo. A kdy že tyhle závody začínají? No hned v porodnici! Nejdřív závody v přibírání, kdo je o deko pozadu, nebo není podle tabulek, má problém. Pak samozřejmě závody o to, kdo začne dřív lézt, chodit, používat nočník, o první zub, první slovo, atd... Povím vám, svět mimin je pěkně drsnej. Fakt. 

Ještě že to ti prckové nevnímají, alespoň v to doufám. Protože i pro dospělého, myslím mámu, je to síla. Jasně, říkáte si, žádné poměřování, každé dítě je jiné, každé má své tempo a jak asi chcete donutit ten první zub k tomu, aby už konečně vyrostl, i když už všechna mimina vašich kamarádek mají alespoň tři?! A co je úplně nejhorší, je "podpora" v okolí. Pohledy, jako že něco evidentně děláte špatně, málo se mu věnujete, špatně ho krmíte, málo zpíváte, nebojte, ono se něco vždycky najde... Zajímalo by mě, jestli to takhle vnímá každá máma? Já se snažím házet to za hlavu, ale díky tomu, že Ferda je celý po nás, a všechno si tedy dlouho promýšlí, mám s poměřováním bohaté zkušenosti. Tedy s negativním nátlakem na to, že by měl být "lepší", ne pro sebe, nebo pro nás, ale proto, že si to někdo někdy vymyslel měřítka "normality". Je to tak všude ve světě? Někdy si říkám, že je to tou socialistickou výchovou našich maminek a potřebu všechny pěkně zařadit do lajny, hlavně nevyčnívat

Já věřím, že jsem to v naší rodině zlomila. Podařilo se mi to hned na začátku v etapě "je moc hubenej", stačilo mi to slyšet jednou. Život mu i tak připraví hodně překážek, vybavovat ho od začátku ještě pocitem, že na něm něco není v pořádku opravdu nehodlám. Je perfektní a snad si to bude myslet i v 15ti. 

Hezký den vám, perfektním čtenářům i vašim perfektním dětem. A prosím, nezávoďte příliš.

                                      B.


Zdroj tohoto krásného obrázku zde.

You Might Also Like

0 komentářů

Díky, že čtete...