Já a látkové plíny

8:17

Záměrně jsem tenhle článek nazvala nejjednodušeji, tak to jen jde. Žádný název, ze kterého by vyplývalo, že "látkové plíny jsou nejlepší", "kdo nepoužívá látkové plíny, ať se jde rovnou zahrabat" nebo naopak... Protože pro mě, i když je používám, to určitě není tak jednoznačné...

Ale hezky od začátku. Narodilo se mimino... ale tím to vlastně nezačalo, spíš tím, že jsem o tom před porodem přemýšlela, občas si něco přečetla, vyzvěděla u kamarádek... a překvapilo mě, kolik holek je používá a že to nejsou asociálky z jeskyně... a všechny si to pochvalovaly... Rozhodnuta to alespoň zkusit, nadhodila jsem to doma. Manžel nadšeně souhlasil (zejména díky ekonomickým argumentům, ale kdyby věděl, jak podléhám designu a trendům, asi by si to rozmyslel... .-)) ) ... co mě překvapilo byl "tvrdý odpor" ze strany starších ročníků, tedy zejména mé drahé maminky, která si se slovy "však uvidíš, jaká je to blbost" klepala na čelo...

Nicméně průzkum zahájen a opravdu malá zásoba dvou svrchních PU (prostě něco s plastem) kalhotek, 15 obyč látkových plín (jo, ty bílé čtverce), 1 vše v jednom (AIO) uni velikost a 1 AIO novorozenecká nakoupena - cena max. 1000Kč (odhad)

Měla jsem do porodnice zabaleno pár nějakých jednorázových plín pro novorozeňata s tím, že za 2 dny jsme doma, takže to bude stačit... ehm... Naše asi dvojnásobná denní spotřeba mě dost překvapila. Doma pak každý den plný koš, plína = rychloobrátkové zboží. Takže hned, když jsme se dala trochu dohromady, zkusila jsem mimino zabalit do toho látkového nesmyslu a čekala, co se stane... No jo, moc se nesmějte, dítě v látkové plíně pro mě byla velká věc. Pořád jsem na něj koukala, jestli mu třeba neroste třetí noha, nebo bradavice na nose .-)) a kupodivu dítě tento experiment bez újmy přežilo a já se tedy jala pokračovat. S plínou "látkový čtverec". No jo, jenže jak se to asi skládá... ještě že má moje sestra technickou vysokou školu a ukázala mi to, protože já bych to podle návodu, který vypadal jak high level origami určitě nesložila. A s touhle nejmíň cool, ale nejvíc cheap variantou jsem to táhla prvních 5 měsíců a nemůžu si stěžovat. A nepotřebovala jsem ty divný sponky, kterejma se to vpředu spíná, prostě zamotat a jde se. Postupně jsem si dokoupila, pár AIO plín, ale vlastně jen proto, že byly s fakt krásnejma obrázkama... .-)) a pár obyčejných vícevrstvých plen, které ale skvěle sajou, ty jsem používala asi od půl roku, kdy toho z dítěte nějak začala téci více... A s touhle výbavou, která mě stála maximálně 4.000Kč jsme krásně zvládli první rok. S tím, že když jsme nějkam jeli, tak jsem brala normální jednorázovky... A taky když už bylo mimčo větší a nepotřebovala v noci přebalovat, tak taky dostalo jenorázovku... Prostě jsem si to udělala tak, jak mi to nejvíc vyhovovalo. Asi 80% látkový a 20% jednorázovky.

Teď po prázdninách mám ale nějakou plínovou krizi. Protože to byla samá dovča a výlet... a návrat k látkovejm je pro mě z čiré lenosti prostě těžší... Možná je to i tím, že mlaďas už celkem zkušeně používá nočník, tak nemá takovou spotřebu, nevím...

Každopádně jsem ráda zjistila, že používat látkový plíny jde. A jde to lacině. Jde to ovšem i super draze, když si nakoupíte jen designovky, to je jasný. Já kupovala skoro všechno v Brána k dětem. Mají velký výběr, i když k obsluze mám své výhrady. A nedávno jsem přišla na to, že na ebay jde koupit to samé asi za třetinu ceny... grrrrr .-))

A co na závěr? Látkové plíny nejsou práce navíc. Zejména, pokud máte jako my sušičku. A protože tenhle článek neměl být návod, jak na to, takže pokud by někoho zajímaly podrobnosti, nebo by stál o rady a porady, napište, ráda to proberu.

Hezký den,

                               B.
You Might Also Like

3 komentářů

 1. :) Musím říct, že do budoucna o nich taky přemýšlím. Pořád se mi, ale nepodařilo úplně pochopit princip. Do některých se dávaj plísky (ty normální velký, čtvercový) a do jinejch se nedává nic? Nebo se tam dává taková ta obdelníková vložka :).

  OdpovědětVymazat
 2. Jo jo, je to vyšší dívčí, těch možností je asi milion .-))

  OdpovědětVymazat
 3. Někdy je "COOL" vrátit se trochu do minulosti. Díky za přípravu do budoucna :)

  http://missalexy.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat

Díky, že čtete...